Tolik hasičů ještě letos u žádného požáru na Blanensku nebylo. „Byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu. Je to výjimka, stává se to tak jednou dvakrát do roka. Letos to bylo poprvé," řekl na místě ředitel územního odboru Blansko Martin Oujezský. K velkému nasazení hasičů byly vážné důvody. „Hořelo na poměrně velké ploše, v nepřístupném svažitém terénu," vysvětlil Oujezský. Přijeli proto profesionálové z Blanska i z Boskovic a dobrovolní hasiči ze všech okolních obcí.

Cisterny hasičů se nemohly kvůli terénu dostat až přímo k požáru. Hasiči proto natáhli několik stovek metrů dlouhé vedení na dálkovou dopravu vody, které rozdělili na jednotlivé útočné proudy. Auta jezdila pro další a další vodu několik hodin.

Při hašení pomohl také vrtulník. „Ten byl povolán hlavně kvůli tomu, abychom rychleji zastavili šíření požáru. Zpočátku nebylo ani jasné, kde přesně hoří," řekl dále ředitel blanenských hasičů. Z vrtulníku hasiči na hořící plochu osmkrát vylili takzvaný bambi vak. Tedy osmkrát zhruba tisíc litrů vody.

Požár lokalizovali po čtvrté hodině odpolední. Následovalo ruční dohašování požářiště. „Kousek po kousku je potřeba každé místo rozhrabat a prolít vodou," dodal Oujezský.

Podle mluvčí jihomoravských hasičů Pavly Pražákové budou místo ještě minimálně čtyřiadvacet hodin hlídat dobrovolníci z Těchova. „To je specifikum lesních požárů. Oheň může být skrytý na kořenech a šířit se pod zemí i několik metrů," řekla.

Proč hořelo, to zatím není jasné. „Příčin může být spousta. Úmysl, nedbalost kuřáka či nedbalost při rozdělávání ohně. To budeme nyní zjišťovat," sdělil vyšetřovatel požárů Pavel Ruml.

Při dohašování požáru se lesem pořád vznášel štiplavý dým. Svažitý terén a teploty ve stínu přes třicet stupňů Celsia. Hasičům nebylo co závidět. Ti, kteří zrovna nehasili, tak kolegům nosili balíky s balenou vodou. „Vzhledem k vysokým teplotám musí hodně pít a při práci se také častěji střídat, aby to fyzicky zvládli," doplnila Pražáková.

Část lesa, kde jsou nyní ohořelé kmeny i pařezy, patří Lesům České republiky. Zástupci společnosti přišli obhlédnout ještě doutnající spáleniště. „Hořelo na ploše asi půl hektaru. Škoda snad nebude příliš velká, podle prvních odhadů asi třicet tisíc korun," sdělil mluvčí Lesů České republiky Zbyněk Boublík.