Podle předběžných výsledků začalo v Lipůvce hořet ve špatně postaveném krbu. „Vypadá to, že v domě byl krb nevhodně napojený na komín. Přesnou příčinu však budou vědět vyšetřovatelé později, nyní čekají na další odborné vyjádření,“ upřesnil mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

O tom, že hoří střecha jednoho z domů v Lipůvce, dostali hasiči hlášení kolem sedmé hodiny večer. „Oheň vypukl na střeše domu v okolí komína a rychle se šířil. Protože při příjezdu prvních požárních jednotek už byla celá střecha domu o půdorysu zhruba 15 krát 15 metrů v plamenech, velitel zásahu vyhlásil druhý stupeň požárního poplachu,“ přiblížil Haid. Do Lipůvky se podle něj sjely dvě profesionální a osm dobrovolných jednotek.

Dovnitř budovy se hasiči museli dostat násilím. „V hořícím domě nikdo nebyl. Proti plamenům na střeše, které se záhy rozšířily na celý dům, hasiči postupně nasadili pět vodních proudů, vodu doplňovali z čerpacího stanoviště v sousední obci Lažany,“ popsal Haid a upozornil na to, že muži museli před ohněm chránit také sousední dům. Účinný zásah jim komplikoval obtížný přístup k budově. „Dům stojí na kopci na okraji obce a příjezdová cesta byla kluzká a téměř nesjízdná. Z části kopce, kam se hasiči s cisternami dostali, tak bylo nutné vodu nahoru dopravovat hadicovým vedením,“ pokračoval mluvčí. Požárníci však museli na místě zdolat další překážky. Během požáru se propadla prohořelá střecha i část stropu domu.

V devět hodin večer se hasičům podařilo dostat požár pod kontrolu. „Pustili se do rozebírání konstrukce střechy a stropu. Dohašování lokálních ohnisek hoření pokračovalo do nočních hodin,“ uzavřel Haid.

Deset let starý dvoupodlažní dům požár zničil. Škodu vyšetřovatel podle předběžného odhadu vyčíslil na čtyři miliony korun. „Majitel domu údajně uvnitř zatopil v krbu a z domu odešel. Přesnou příčinu vzniku požáru budou vyšetřovatelé s experty Policie zjišťovat zítra,“ dodal Haid.

Dění sledovala také starostka Lipůvky Alena Kristýnová. Ta doufala v půl deváté, že nebezpečí rozšíření ohně už nehrozí. „Z rodinného domku už nešlehaly plameny, tak hasiči měli požár zřejmě pod kontrolou. Dům je dřevostavba a naštěstí bývá prázdný,“ uvedla starostka s tím, že jde o druhý velký požár, který Lipůvečtí pamatují. Další rodinný dům tam shořel před lety.