Celkem se zapojilo do zásahu šest dobrovolných jednotek a tři profesionální. „Přivezli jsme také protiplynový automobil se zásobou dýchací techniky a chemickou laboratoř. Ta měří zplodiny hoření. Obyvatelům města jsme doporučili, ať zbytečně nevětrají,“ sdělil mluvčí jihomoravských hasičů Štěpán Komosný.

Ještě o šesté hodině odpoledne potvrdil, že hasiči požár zatím nepotlačili. „Rozebírají konstrukci, aby se dostali k ohnisku. Hala má rozměry asi osmdesát krát dvacet metrů. Hořel hlavně přístřešek, co doléhá na samotnou halu. Byly v ní vysokozdvižné vozíky, části baterií i části fotovoltaických panelů,“ shrnul Komosný.

Plameny pohltily kromě vozíků také jeden elektromobil. V souvislosti s požárem však nedošlo k žádnému zranění ať už na straně místních nebo zasahujících hasičů. Ti také po devatenácté hodině potvrdili, že chemická laboratoř z Tišnova monitoringem ovzduší nezjistila žádné zvýšené množství nebezpečných látek. S rozebráním konstrukce mezitím pomáhal kolový manipulátor.

Na vodní plochu unikla hasební látka

Hasiči postupně zlikvidovali plamenné hoření a dohašovali skrytá ohniska. Potlačení požáru ohlásil velitel zásahu před osmou hodinou večer. Před ohněm hasiči ochránili uskladněné kapacitní baterie. „Z hlediska narušení baterií v elektromobilu si velitel povolal na místo speciální kontejner ze Záchranného útvaru z Jihlavy, který slouží pro ponoření celého vozidla do vodní lázně a zamezí tak dalšímu rozhoření,“ vysvětlil mluvčí. 

Zdroj: HZS JMK

Celý zásah trval až do nočních hodin. Místní dobrovolná jednotka zůstala na místě až do čtvrtečního rána kvůli dohledu u požářiště. „Vyšetřovatel požáru vyčíslil předběžnou způsobenou škodu na tři sta tisíc korun, ale podařilo se nám uchránit majetek v hodnotě půl milionu. Příčina je stále v šetření, ale pracujeme s verzí, že se jednalo o technickou závadu na elektroinstalaci,“ uvažoval mluvčí. 

Ještě ve čtvrtek před polednem zjistili hasiči s pomocí České inspekce životního prostředí, že část hasební látky unikla do řeky Svitavy. „Naistalovali jsme proto norné stěny, které zůstávají na hladině. Povodí Moravy provádí sběr uniklé látky. Až do úterý pak zůstane na místě kvůli bezpečnosti kontejner s ponořeným elektromobilem,“ dodal ve čtvrtek Komosný. Likvidace norných stěn závisí na rozhodnutí orgánů životního prostředí.