Škody požáru u Újezduz Rosic půjdou podle odhadů zřejmě do stovek tisíc korun. „Přesnou částku i příčinu vyšetřujeme,“ řekl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Jeho kolegové v Jihomoravském kraji od začátku roku do tohoto úterý zasahovali u jednadevadesáti požárů lesa, loni jich bylo za stejné období devětačtyřicet. V prvním covidovém roce 2020 čtyřiašedesát, o rok dříve dvaadevadesát. „Nejčastějšími příčinami jsou nedbalost, úmysl a zakládání ohňů v přírodě,“ vyjmenoval Mikoška. Riziko vzniku požáru v přírodě podle něj souvisí s počasím a chováním návštěvníků.

ZELENÁ PRO OHEŇ

Letošní jaro je zatím velmi suché, což požárům nahrává. „Březen a duben jsou měsíce, kdy vegetačních požárů vzniká relativně hodně. Důvodem je kombinace panujícího počasí, vysoké zásoby snadno zápalného materiálu, jakým je suchá tráva, a četností nebezpečného chování, jako je vypalování či kouření,“ upozornil Petr Čermák z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzityv Brně.

Lesní požáry se mohou stát do budoucna významným problémem české krajiny. Podle Čermáka by s tím měli vlastníci počítat a v přiměřené míře dělat některá preventivní opatření známá nyní například ze Středozemí. Jde třeba o pásy zpomalující šíření ohně, takzvané fuelbreaks v místech nejvyššího rizika jeho vzniku. „Klima posledních třech desetiletí je pro rozhoření požáru znatelně příznivější než desetiletí předchozí. A tento trend bude pokračovat,“ prohlásil Čermák.

Už k jednadevadesáti požárům lesních porostů vyjížděli jihomoravští hasiči od začátku roku do 17. května.Už k jednadevadesáti požárům lesních porostů vyjížděli jihomoravští hasiči od začátku roku do 17. května.Zdroj: Infografika: Deník/Tomáš Marek

Lesníci ze státního podniku Lesy České republiky v případě vyhlášení zvýšeného nebezpečí spouští pozemní ochrannou službu. „Při protipožárních hlídkách se zaměřujeme například na dodržování zákazu rozdělávání ohně a podobně,“ zmínila mluvčí státních lesů Eva Jouklová.

Největším požárem za poslední dobu byl ten devastující Moravskou Saharu v okolí Bzence na Hodonínsku v květnu 2012, kdy za několik dní shořelo téměř 165 hektarů lesa. Podle Čermáka dlouho nebyly v České republice větší požáry obvyklé.

Ne všechny požáry na jihu Moravy však mají souvislost s počasím. Místa v Rohatci, Vracově a Hodoníně si od října do konce března oblíbil žhář. Zůstaly po něm lesy v plamenech, celkem má na svědomí pětadvacet požárů. Škody se šplhají do statisíců korun.

K činům se přiznal třiatřicetiletý muž z Hodonínska. Měl zapalovat trávu při svých výjezdech na jízdním kole, a to i ve tři hodiny ráno. „Vytipovaného člověka se nám podařilo nalézt a zadržet,“ uvedl před nedávnem ředitel hodonínského územního odboru policie František Klimus.