Požár sběrného dvora likvidovalo v úterý krátce před desátou hodinou večerní deset hasičských jednotek. V plamenech se ocitnul hangár, ve kterém byly uskladněny vyřazené ledničky, televize a další spotřební elektronika. U požáru kvůli nebezpečí úniku jedovatých látek asistoval také tým chemických odborníků z Tišnova. Těsně před půlnoci záchranáři oheň uhasili.

Ke sběrnému dvoru, ze kterého šlehaly plameny, se v noci vydala po telefonátu hasičů i starostka Blanska Jaroslava Králová. „Ve skladu hořela vyřazená spotřební elektronika a hrozilo nebezpečí, že se do ovzduší dostanou nebezpečné látky,“ popsala horké chvilky z úterní noci Králová s tím, že do akce povolala městskou policii.

„Bylo potřeba informovat lidi, kteří bydleli v blízkosti dvora. Strážníci projížděli v autech po okolí a megafonem hlásili, aby lidé nevycházeli z domů a zavřeli okna,“ uvedla starostka. Blanenští strážníci v noci u sběrného dvora posílili hlídky a společně se záchranáři hlídali spáleniště.
Chvíle úzkosti si prožili malí tenisté na soustředění. Když se nad Blanskem povaloval černý kouř, stanovali totiž v areálu blanenského aquaparku.

„Ničeho jsme si nevšimli. Přišla za námi ale maminka jejíž dítě s námi kempovalo. Upozornila nás, že městem projíždějí policisté a varují lidi,“ řekl správce tenisových kurtů Milan Junec. Ten okamžitě kontaktoval hasiče. K tábořišti s osmi až čtrnáctiletými dětmi dorazili chemičtí specialisté z Tišnova, aby zjistil, zda to tam není zamořeno jedovatými zplodinami z požáru. „Nic tu nenaměřili. Byli jsme v bezpečí,“ uzavřel Junec.

Ve sběrném dvoře se ocitla v plamenech hala s uskladněnými ledničkami, mikrovlnkami a počítači. Podle vedoucího oddělení životního prostředí v Blansku Pavla Konečného je požár tohoto druhu nebezpečný.

„V tomto případě mohou unikat do ovzduší freony a další nebezpečné látky. Pokud by se oblak dýmu držel při zemi, bylo by to dost nebezpečné. Lidem by to mohlo způsobit zdravotní komplikace,“ nastínil Konečný s tím, že v případě úterního požáru sehrál důležitou roli vítr. „Oblak kouře se pak naštěstí rozptýlil,“ podotkl Konečný.

Zápasit s plameny vyrazilo deset jednotek hasičů z Blanska i okolí. Ti vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu. „Na pomoc jsme přivolali jednotku chemických odborníků z Tišnova, která na místě a v okolí měřila, zda se do ovzduší nedostaly jedy a nebezpečné látky. Podle měření se jich do vzduchu nedostalo škodlivé množství,“ popsal velitel blanenské hasičské stanice Roman Opluštil.

Podle mluvčího zachranářů Jaroslava Haida nebyla příčinou požáru technická závada na elektroinstalaci. „Požár nezpůsobila technická závada, protože v hale nebyla elektřina,“ řekl. Vyšetřovalé se přiklánějí k verzi, že do areálu vnikli lidé, kteří požár způsobili svou neopatrností. Celková škoda se vyšplhala na půl milionu korun.

KAROLÍNA OPATŘILOVÁ A JAN CHARVÁT