Požár vypukl v jednom z vagónů pět minut před jedenáctou hodinou. „Vlak zastavil na železniční zastávce Blansko město a cestující tam museli počkat na další spoj. Naštěstí nemáme hlášené žádné zranění,“ přiblížil mluvčí správy železniční dopravní cesty Pavel Halla.

Železničáři uzavřeli jednu kolej, další byla průjezdná. „Za zastaveným osobním vlakem, ve kterém požár propukl, ale zůstal stát ještě rychlík,“ dodal Halla. Asi dvacet cestujících, kteří čekali na spoj v Adamově, mělo problém dostat se do Brna. "Spěchal jsem do práce, ale vlak, který měl jet v jednu hodinu z Adamova, prostě nejel," zlobil se jeden z čekajících a dodal, že náhradní doprava pro tento spoj nepřijela.

Požáru si všimla na zastávce průvodčí. „Zjistila, že ze zářivkového osvětlovacího tělesa u dveří vagonu vychází kouř. Cestující tak z vlaku vystoupili a železničáři zavolaií na pomoc hasiče. Na místo vyjeli profesionální hasiči z Blanska, dobrovolné jednotky z Rájce a Černé Hory a jednotka hasičů Správy železniční dopravní cesty,“ upřesnil mluvčí jihomoravský hasičů Jaroslav Haid s tím, že jednotky z Rájce a Černé Hory zůstaly v záloze a nezasahovaly. Žhnoucí část vagonu průvodčí a strojvedoucí zvenku ochlazovali sněhovým hasícím přístrojem ještě před příjezdem hasičů.

„Ti pak do silně zakouřeného vagonu pronikli v dýchacích přístrojích a zářivku a její okolí hasili práškovým hasícím přístrojem. Oheň dostali pod kontrolu zhruba za hodinu a odvětrali kouř. Požár se jim podařilo zlikvidovat za další půl hodinu až po rozebrání okolních stropních panelů a ochlazení zářivkového tělesa,“ dodal Haid.

Podle něj požár způsobila technická závada. Vyšetřovatel odhadl vzniklou škodu na padesát tisíc korun.