Oheň a hustý dým vyhnaly lidi z postelí ubytovny Pod Horkou v centru Adamova. V noci ze čtvrtka na pátek tam totiž v jednom z pokojů začalo hořet. Třiapadesát lidí pak našlo provizorní nocleh v zasedací místnosti tamní radnice. Noční drama se obešlo bez vážného zranění.
V ulici, kde hořelo, má v nájmu restauraci a bar Mária Sopková, která přivolala pomoc.

„Bydlíme blízko ubytovny. Když se odtud ozvala rána, leželi jsme už v posteli. V jednom z pokojů hořelo a žárem prasklo okno,“ popsala Sopková, která okamžitě běžela na vrátnici ubytovny. Společně s recepční vyběhly do vyšších pater, kde už byl hustý dým.
„Klepaly jsme na všechny pokoje a snažily se všechny zburcovat. Do tří pokojů jsme se ale nemohly dostat. Lidé tam spali a nic neslyšeli,“ dodala Sopková.

Podle ní drželi Adamovští v dramatické chvilce spolu. Snažili se najít řidiče aut zaparkovaných před ubytovnou. „Chtěli jsme uvolnit cestu hasičům. Ti přijeli rychle. Všichni spolupracovali, naštěstí se nikomu nic vážného nestalo,“ uzavřela Sopková.

Hasiči dostali hlášení o požáru krátce před jedenáctou hodinou v noci. „Na místo dorazily jednotky dobrovolných hasičů z Vranova, Babic i blanenští profesionálové s žebříkem. Hořelo totiž v jednom z pokojů ve třetím patře,“ přiblížila noční zásah tisková mluvčí hasičů Pavla Pražáková. Podle ní se většina nocležníků dostala ven už před jejich příjezdem. „Museli jsme evakuovat tři osoby,“ dodala.

Po zlikvidování ohně odpojili záchranáři v ubytovně elektrický proud, plyn a odvětrali zakouřené prostory. Třiapadesát lidí pak strávilo noc v zasedací místnosti radnice, kde je zahřál teplý čaj a deky.

Podle policejní mluvčí Ivy Šebkové založil oheň pravděpodobně jeden z ubytovaných, který pracoval s lihem a svítil si při tom svíčkou. „Záchranáři ošetřili jednatřicetiletého muže, který utrpěl popáleniny na ruce,“ dodala Šebková.

Škoda způsobená požárem se podle prvních šetření odhaduje na sto tisíc korun. Jeho příčinu vyšetřovatelé s jistotou určí podle slov mluvčí hasičů Pražákové nejdřív v pondělí.

Na místě byla v noci ze čtvrtka na pátek i mluvčí hotelu a ubytovny Pod Horkou Glena Rauerová. „Někteří lidé vyběhli ven skoro jen v prádle. Nevěděli jsme, co se děje. Bylo to nepříjemné,“ sdělila s tím, že dým z hořícího pokoje ve třetím patře zasáhl i čtvrté patro „Stoprocentně to tam budeme muset vymalovat,“ řekla. Rauerová je také přesvědčená, že škoda po požáru bude vyšší, než hlásí první odhady.

Přestože práce bude dost, ubytovna začala žít svým obvyklým způsobem už včera dopoledne. Lidé, kteří tam bydlí, se totiž vrátili zpět. „Ubytovali jsme je v pokojích, které se nachází v nezasažené části domu, tedy v prvních dvou patrech,“ dodala Rauerová.

Michaela Winklerová

Karolína Opatřilová