V době příjezdu hasičů, záchranářů a policie v boudě nikdo nebyl. Jen dvě štěňata, která uhořela. Hasiči z ohořelých trosek vytáhli pět propanbutanových lahví. „Příčinou požáru byla s největší pravděpodobností nedbalost. Začít hořet mohlo od kamen nebo při manipulaci s ohněm. Víc v tuto chvíli říct nemůžu. Příčinu požáru šetříme,“ řekl na místě Blanenskému deníku Rovnost vyšetřovatel Hasičského záchranného sboru Blansko Antonín Pivoňka.

Podle velitele zásahu hasičů Darka Sejbala byla před jejich příjezdem slyšet exploze. Žádná ze zajištěných propanbutanových lahví však nebyla poškozená. „Jestli ale byly lahve plné nevím. Termokamerou jsme zjišťovali jejich teplotu a jestli nehoří. Pak jsme je dali do sněhu schladit. Možná to bouchnul nějaký větší sprej,“ řekl u doutnajících trosek Sejbal s tím, že další chaty byly od spáleniště v dostatečné vzdálenosti a i při výbuchu lahví byly mimo nebezpečí.

V době příjezdu hasičů už byla bouda v plamenech a na spadnutí. „Stěny a stropy byly prohořelé a za chvíli se propadly. Nasadili jsme vysokotlak. Chlapi zasahovali v dýchacích přístrojích. Do okolí požáru jsem poslal pár lidí, jestli někoho nenajdou poblíž. Ale nikoho nenašli,“ upřesnil zásah Sejbal.

Podle všeho však začalo na místě zřejmě hořet dřív. Požár nahlásil místní chatař. Kouřové čidlo na jeho chatě poblíž bývalé varny ho zalarmovalo již v jedenáct dopoledne. „Byl zrovna ve Vyškově, sedl do auta a jel se do Blanska podívat, co se děje. Když přijel, už bouda u lesa hořela,“ dodal Sejbal.

JAN CHARVÁT
ANETA NEJEZOVÁ