„V tomto roce máme před Vánocemi podstatně nižší tržby než vloni, tak o pět až deset tisíc denně. Největším konkurentem je pro nás určitě Tesco, které v Boskovicích otevřelo právě v předvánočním čase a spousta lidí se do něj přijde podívat ze zvědavosti a pak už tam rovnou nakoupí všechno,“ řekl Ivo Krajíček, který má v Boskovicích knihkupectví.

Podle Krajíčka totiž nový supermarket nakupujícím nabízí takové podmínky, jaké maloobchodníci nemůžou. „Výhoda je, že lidé, kteří přijedou pro nákup do Tesca autem, u obchodu zaparkují zadarmo, zatímco když chtějí jít nakupovat do centra města, musí téměř na všech parkovištích platit. A když už tam přijedou, nakoupí tam rovnou všechno, od potravin až po vánoční dárky. Každý člověk má určenou určitou sumu, kterou chce na svátky utratit a když za ni nakoupí v Tescu, do dalších obchodů už nejde,“ přiblížil knihkupec a dodal, že malé obchody nemůžou spoléhat ani na svoji specializovanou nabídkou. „Nabízím jiné knihy než velkoobchod. Ty si u mě koupí lidé, kteří hledají něco speciálního. Ale ti, kteří neví, jakou knihu chtějí přesně koupit, jdou do Tesca,“ doplnil Krajíček.

Také Lubomír Studený, který v Boskovicích na Masarykově náměstí v obchodě Lust Prostějov prodává dámské a dětské oblečení, na předvánoční prodej nespoléhá. Na stříbrnou ani zlatou neděli v obchodě otevřeno neměl. „Lidé tu v předvánočních nedělích nenakupují, i když jsme dřív mívali otevřeno, tržby byly vždycky slabé. A letos, když se v Boskovicích postavilo Tesco, jsou předvánoční tržby ještě horší,“ uvedl Studený.

Pokles tržeb

Zlatá neděle nezachránila ani obchodníky v Blansku. V papírnictví WIKY, kde lidé kromě papírenských pomůcek nakoupí i hračky pro děti, zaznamenali v letošních předvánočních tržbách pokles.

„Otevřeno jsme měli jako každý rok o stříbrné i zlaté neděli. Tržby však byly slabší až o dvacet procent. Čím dál víc nám totiž nakupující odlákají velké obchody v Brně. Lidé tam třeba jedou pro potraviny a už tam rovnou nakoupí všechno naráz,“ přiblížila vedoucí papírnictví WIKY Františka Ševčíková.

Slušné tržby si naopak jako každý rok pochvalují v cukrárně Severka v Blansku. Vánočního cukroví pečou vždycky volných sto kilo a poslední dny před svátky už mají vyprodáno. „U nás nakupují až do Vánoc cukroví i lidé, kteří je nemají předem objednané. Je dost pracné, víc než sto kilo navíc proto nepečeme, aby nám nezbylo. To se ale nestává,“ řekla vedoucí cukrárny Vilma Novotná a dodala, že pěkné tržby měli i o zlaté neděli, kdy si lidé chodili do cukrárny jen tak posedět na dobrý zákusek.