Řeznictví a jejich zákazníci přijdou o další vepřové maso pocházející z Blanenska. Přestane jej dodávat sloupský Zemspol. Podnik ruší chov kvůli tomu, že nesplní nové směrnice Evropské unie. Ty začnou platit příští rok. Mají podle nich být větší boxy pro vepře. Chov prasat vzdal před časem také skalický Agrospol. Ten se nyní snaží prodat prázdnou farmu v Šebetově.

Zemědělská společnost Zemspol Sloup ukončí chov prasat v prosinci. Ročně se tam narodí přibližně tisíc pět set selat. „S chovem vepřů končíme, protože boxy pro prasnice jsou podle nejnovějších směrnic Evropské unie příliš těsné. Museli bychom tak postavit nové boxy a modernizovat celý provoz. To stojí přes milion korun, což je pro nás moc peněz, " uvedl Jiří Hošek ze Zemspolu. Problém je hlavně se zhruba stovkou porodních kotců, které je třeba rozšířit o dvacet centimetrů.

Budoucnost chovu vepřů Sloupští dlouho zvažovali. „Doufali jsme, že se výrazně zvýší výkupní cena vepřového. V posledních letech se ale naopak zvyšuje cena obilí, což je pro zemědělce dobře, ale pro chovatele prasat to představuje zvýšení nákladů," doplnil Hošek.

Na prodej

Zemspol chce budovy i příslušenství, které využívá k odchovu selat, prodat. Tyto peníze vloží do rozšíření chovu skotu a produkce mléka. Odchované prasnice skončí těsně před termínem, kdy vstoupí v platnost nová pravidla, na jatkách.

Chov vepřů je zrušený i v šebetovské farmě skalického Agropodniku. Ještě na začátku loňského roku tam přitom bylo pět tisíc prasat. Vedení Agropodniku je ve finanční ztrátě a už dlouhé měsíce se mu nedaří farmu prodat. „Máme dva zájemce, kteří chtějí v Šebetově chov vepřů obnovit. Stále však jednáme," nastínil aktuální situaci ředitel Agropodniku Jan Jurásek.

Podle něj se chov nevyplatil, protože výkupní cena vepřového masa byla příliš nízká. Vedení podniku tak muselo propustit zaměstnance, v prázdném areálu zbyli jen hlídači.

Nahnuté to bylo i s dalším vepřínem Agropodniku. Ten je v Újezdě u Černé Hory. „I z této farmy jsme museli některé pracovníky propustit. Ti, kteří tam zůstali, nyní vykrmují selata svitavské firmy Drupork. Ta má přivézt prasnice a chov obnovit. I o tom ale ještě jednáme," dodal Jurásek.

Úpravy? Nutnost

Ve vepřínech, které na Blanensku zbyly, však budou nutné úpravy. To tvrdí Kamil Vystavěl z okresní agrární komory. „Velikost kotců, kterou diktuje Evropská unie, totiž mnozí nesplňují. Problém je i to, že výkupní cena masa je nízká a tím spíš se některým podnikům stavební úpravy nevyplatí. Chovy vepřů pak ruší, jako třeba Zemspol," upozornil Vystavěl.

Podle něj vše odnesou zákazníci. U řezníků na Blanensku totiž dosud koupili čerstvé a dobré maso. To se zřejmě změní. „Vepře porazili na jatkách přímo na Blanensku. Maso do obchodů tak nedováželi stovky kilometrů v chladicích nebo mrazicích autech. Bylo tedy kvalitní," dodal Vystavěl.