Na poli u Bořitova se ve čtvrtek o půl desáté dopoledne do ornice naopak vpijí tisíce litrů mléka. Do zoufalé zteče tam totiž zatroubí a k celorepublikovému protestu proti nízkým výkupním cenám mléka se připojí zemědělci z Blanenska. V současnosti se o porážce či vítězství zemědělců rozhoduje od stolů politiků. Právě ti podle hlasů agronomů ženou české zemědělství do záhuby.

Nejaktuálnějším tématem jsou výkupní ceny mléka. Pro většinu pěstitelů naprosto likvidační. „Z naší strany je to zoufalý pokus upozornit veřejnost na situaci v našem zemědělství, kdy se k nám stát staví dlouhodobě zády. My už jsme tak přitlačeni ke zdi, že už dál jít nemůžeme. Situace je opravdu alarmující a nemáme signály, že by ji chtěl někdo řešit. Pořád jsou to ze strany politiků jen plané sliby,“ řekl šéf okresní agrární komory Blansko Kamil Vystavěl. Výkupní cena mléka se nyní na Blanensku pohybuje kolem 5,50 Kč za litr. Kvůli podhodnoceným cenám mléka musela nedávno zrušit celý chov dojnic zemědělská společnost Doubravická z Doubravice nad Svitavou. Jejich krávy teď dávají mléko na Slovensku.

Na pole naproti zemědělskému družstvu v Bořitově se příští čtvrtek ráno začnou sjíždět zemědělci z celého okresu. Tentokrát nechtějí jako při posledním protestu blokovat dopravu, ale demonstrativně na pole vylijí čerstvé mléko. A nebudou troškařit. Podle prvotních odhadů by měli vylít tisíce litrů mléka. „My počítáme s tím, že na pole vylijeme tři tisíce litrů mléka. To představuje zhruba třetinu naší denní produkce mléka,“ přiblížila protestní akci členka představitelstva družstva Zepo Bořitov Ludmila Slavíčková s tím, že bořitovští na mléce prodělávají již od ledna. Aby zachovali živočišnou i rostlinou výrobu museli se uskrovnit. „Bohužel jsme neměli jiné východisko a museli jsme také zkrátit mzdy našich zaměstnanců. Současné výkupní ceny mléka jsou opravdu drastické,“ dodala Slavíčková.

Čtyři tisíce litrů mléka vypustí při protestu také zemědělci z letovického družstva Ledeko. „Je to přibližně čtyřicet procent naší denní produkce mléka,“ doplnil ředitel letovické zemědělské společnosti Vladimír Dražil.

Výkupní cena za litr mléka na Blanensku v poslední době kolísá mezi pěti a šesti korunami. Přitom, aby chov dojnic nebyl pro družstva ztrátový, musely by mlékárny podle zemědělců platit alespoň osm korun za litr. Proti vyšším výkupním cenám mléka se ale mlékárny brání. Obávají se, že by pak neobstály v konkurenci výrobků ze zahraničí. „Nárůst cen za surovinu, v tomto případě za mléko, by se musel nutně odrazit v cenách potravin z něho vyrobených,“ vysvětlil ředitel Mlékárny Olešnice Václav Mirvald. A tomu podle něho brání právě dovoz levných zahraničních výrobků. „Vyjednávání o cenách potravin není záležitostí jen České republiky. Na vyšších cenách bychom se museli dohodnout i s dalšími zeměmi. A to si zatím vůbec neumím představit,“ dodal Mirvald.

Podlé šéfa okresní agrární komory Blansko Kamila Vystavěla nechtějí zemědělci svým čtvrtečním protestem komplikovat dopravu řidičům. Pole, na kterém budou protestovat leží totiž v blízkosti silničního tahu I/43 z Brna do Svitav. „Celou akci prokonzultujeme s policisty. Nechceme nikoho ohrozit a proto se budeme snažit o maximální bezpečnost celého protestu,“ uzavřel Vystavěl.

Autoři: JAN CHARVÁT
VLADĚNA ŠEBELOVÁ