Nejen Blanensko, ale i Česká republika má za sebou nejsušší podzim za poslední léta. A zejména zemědělci čekají na vydatnější déšť jako na spásu. V ohrožení je totiž jejich úroda ozimů. Pšenice, ječmene a řepky. Pokud brzy nezaprší, mohou mít na jaře velký problém a jejich ztráty půjdou zřejmě do milionů korun.

Stále však živí naději, že se příroda se suchem poradí. „Samozřejmě máme poměrně velké obavy, jak naše ozimy přezimují. Na podzim prakticky nepršelo, a aby ozimy přečkaly zimu bez úhony, potřebuje jejich kořenový systém pochopitelně dostatek vody. A té je letos v půdě velmi málo. Pokud teď nezaprší, napadne sníh a začne mrznout, může být zle,“ uvedl šéf agrárního družstva Agrospol Knínice Ladislav Menšík.

Ozimy zachrání déšť

Kníničtí mají zasetý ječmen na sto osmdesáti hektarech, řepku na dvě stě devadesáti. Pšenici vyseli na šest set třicet hektarů. „Ozimy nám zatím vzešly dobře, ale jak to s nimi bude na jaře, si teď netroufám odhadovat. Stále doufáme, že ještě zaprší a vše dobře dopadne,“ uzavřel Menšík.

Podle meteorologů byl úhrn srážek v září a říjnu ve srovnání s dlouhodobým průměrem za posledních třicet let podprůměrný. „V září polovina celkového měsíčního úhrnu srážek spadla navíc jen v jeden den,“ řekla Marie Doleželová z brněnské pobočky Českého hydrometeorogického ústavu.

Výrazně srážkově podprůměrný byl však zejména listopad. „Téměř nepršelo a srážkový úhrn za tento měsíc na většině stanic na území jižní Moravy nepřesáhl hodnotu mezi jedním a dvěma milimetry,“ upřesnila Doleželová.

Sucho je nejen na polích, ale také v lese. Lesníci ze Školního lesního podniku Křtiny kvůli suchu odložili podzimní výsadbu stromků. Měli obavy, že by s nedostatkem vláhy nepřežily zimu. „Ale nebylo to nic zásadního. Na podzim sázíme stromky spíše jen okrajově. Ty z jarní výsadby se chytily dobře a snad zimu přežijí v pohodě. Nepršelo dlouhé týdny, což samozřejmě není dobré, ale podle mého se to na jaře srovná,“ řekl zástupce ředitele Školního lesního podniku Křtiny Pavel Mauer.