Hrozbu konkurzu se jí podařilo rychle odvrátit, ale návrat k prosperitě nebude zřejmě snadný.

Svitavská továrna obráběcích strojů se v poslední době zmítala ve velkých problémech. Dříve jeden z nejvýznamnějších zaměstnavatelů se málem ocitl v konkurzu. Švýcarská firma kvůli dluhu ve výši 220 tisíc korun dala podnět k insolvenčnímu řízení. Svůj návrh sice vzal věřitel po několika hodinách zpět, přesto se TOS ocitl v insolvenčním rejstříku na pět pracovních dnů. Navíc zaměstnanci čekali na své srpnové výplaty až do tohoto týdne a hrozilo, že by se někteří z nich k věřitelům připojili. To by asi firma se šedesátiletou tradicí těžko přežila.

„Zaměstnanci byli a jsou nervózní. Situace je na hraně. Poklesly mzdy i v důsledku toho, že lidé nemohou pracovat přesčasy. Práce není, vedení podniku nařizuje dovolenou. Musíme počítat i s výlukami,“ sdělil šéf místních odborů Libor Jána. Vedení podniku nezastírá, že firma problémy má. Ovšem druhým dechem dodává, že se je snaží řešit. „Se všemi věřiteli, kterým dlužíme, se snažíme dohodnout na splátkových kalendářích. I banky po nás nyní nechtějí splátky úvěrů. Přesvědčili jsme je, že máme perspektivu,“ potvrdil generální ředitel podniku František Dokulil. Podle něj se blýská na lepší časy. Firma uzavřela velký kontrakt do Ruska za milion a půl eur. Pro partnera z východu by dělníci ze Svitav měli vyrobit linku na zpracování bukového dřeva. Navíc sesterský závod holdingu, který TOS Svitavy vlastní, přenechá Svitavským část výroby. Lidé by tak neměli přijít o práci.
Kruté Vánoce

Přesto podle vedení budou následující dva až tři měsíce kruté. Jestli zaměstnanci budou dostávat výplaty včas, záleží totiž na platbách ze strany zákazníků. A s tím má TOS problémy už od letošního června. Jak vedení podniku, tak zaměstnanci se shodují, že především kvůli hospodářské krizi, která citelně zasáhla strojírenské odvětví, nebude návrat firmy do černých čísel snadný. Přestože podnik prošel restrukturalizací a od ledna letošního roku odešlo na osm desítek zaměstnanců, hrozí, že kdyby dali výpověď klíčoví pracovníci, mohlo by to značně zkomplikovat chod podniku. „Situace některých zaměstnanců je složitá. Vlastně nemůžou odejít, jelikož volná místa nejsou. Dokonce jsou mezi nimi tací, kteří již nyní vytloukají úvěr úvěrem,“ vysvětlil Libor Jána. Navíc části z nich by firma měla přispívat na důchodové připojištění. Na těchto účtech ale podle předsedy místní odborové organizace cifry nepřibývají již několik měsíců.

Zaměstnanci TOSu nyní vyčkávají. Stávku nechystají. Pokud by ale ohodnocení za svou práci nedostali v zákonných termínech a v souladu se zákoníkem práce, uvažují, že by si o ně řekli na úřadu práce. To by ale zřejmě znamenalo ohrožení existence podniku a desítky lidí bez zaměstnání.
Od úřadu práce mohou zaměstnanci dostat zaplaceny pouze tři již splatné měsíční mzdy, pokud jsou splněny tyto dvě podmínky:

- daný subjekt je v insolventním řízení (pro nás je směrodatné stanovisko Krajského soudu v Pardubicích)
- zaměstnanci si podají příslušnou žádost (nám)
– v termínu do 5 měsíců a patnácti kalendářních dnů po vyvěšení na naší úřední desce (vyvěsíme neprodleně, kdy se od soudu dovíme).

Zaměstnanec si může vybrat, které tři měsíční mzdy dostane zaplaceny z celkem sedmi: třech před rozhodnutím o insolventním řízení, jednoho, co v něm bylo insolventní řízení zahájeno a ze třech následujících (nepřehlédněte, prosím, že ty měsíční mzdy musí být splatné, pokud tedy chtějí platy budoucí, musí počkat, až budou splatné).

Jan Tesař, Ředitel ÚP ve Svitavách