Na veřejné schůzi se ale pozitivních informací nedočkali. „Pracuje se na překlenovacím úvěru, ten by měl být vyřízen do osmi týdnů. Nejpozději do čtvrtka dostanete zálohy tři tisíce korun. V pondělí řeknu, kolik jsme dále schopni vyplácet peněz,“ uvedl před shromážděním lidí výkonný ředitel Lubomír Vališka. Na svém postu je teprve dva týdny. V poslední době se totiž ředitelé firmy střídají jak na běžícím pásu.
Odpovědí na ředitelova slova byl zoufalý smích zaměstnanců. „To myslíte vážně, čekat dalších osm týdnů?“ „Pořád jen slibujete, dejte nám to aspoň písemně.“ „Že vyřizujete úvěr, to jste říkali už před dvěma měsíci.“ „To máme pracovat za tisícovku na měsíc?“ To byly jen některé reakce lidí na nejnovější informace. „Záleží jen na vás, co uděláte,“ ukončil ředitel svůj krátký proslov.
Předseda odborové organizace Jaroslav Pléha byl v šoku. „Nevím, co si o tom mám myslet. Pan majitel Krajči sliboval, že mzdy budou doplacené patnáctého května, pak jednatřicátého. A nyní takový návrh. Je smutné, že nikdo z majitelů ani není schopen přijet a sdělit, jak se věci mají,“ konstatoval odborář.
Většinu z více než tří stovek zaměstnanců tvoří ženy, které nyní neví, jak se zachovat. „Nevíme, prostě nevíme, co dělat,“ krčily rameny. „Je mně do breku. Pracujeme tady s manželem oba, takže jsme v pátek stejně jako samoživitelky dostali alespoň šest tisíc. Zaplatili jsme inkaso a jsme tam, kde jsme byli,“ popsala jedna z žen.

Počkají do čtvrtka

Nad firmou tak stále visí hrozba hromadných výpovědí. Většina zaměstnanců se ale rozhodla vyčkat alespoň do čtvrtka. „Abychom dostali aspoň ty tři tisíce. Když dáme padáka, neuvidíme už ani korunu,“ shrnula mínění řady zaměstnanců další pracovnice.
Podle personalistky Marcely Hamerské dalo k poslednímu květnu výpověď dvanáct lidí, včera vzápětí po veřejné schůzi další tři. Od začátku roku odešlo dalších pětašedesát zaměstnanců. „Pracovala jsem tady šestadvacet let. Ale už to nejde dál prodlužovat,“ řekla včera pracovnice, která už dala výpověď.
„Výpověď asi zatím nedám. Ale je to hrůza, přítel sice pracuje, ale nemůžeme si nic pořídit do bytu, všechno co jsem měla na účtě, je utracené, ani nevím, jestli budu moci zaplatit spoření,“ uvedla Naďa Kladivová, která jako jedna z mála byla ochotna uvést své jméno.
Jaroslav Pléha chystá na dnešek nebo zítřek mimořádné zasedání závodního výboru, kam se pokusí dostat i majitele firmy. „Dnes mám také schůzku se starostou Boskovic,“ uvedl.
Ředitel Antonín Vališka po veřejné schůzi řekl, že udělá všechno pro to, aby lidé svoje peníze dostali. „Než bude úvěr, budeme hledat ve vlastních zdrojích přechodné možnosti financování ve spolupráci s našimi zákazníky,“ sdělil .
Ve čtvrtek Kras navštívili pracovníci brněnského Oblastního inspektorátu práce. “Obrátili se na nás sami zaměstnanci. Zjistili jsme porušení právních a ostatních předpisů, zaměstnavatel nedodržel splatnost mzdy ve stanoveném výplatním termínu. Uložili jsme opatření k odstranění nedostatků do patnáctého června. Když nesplní, můžeme dát pokutu až do výše dvou milionů korun,“ sdělil za inspektorát Josef Čechman.