Muž zaplatil nezávislé profesionály. „Díky auditu jsem zjistil, že zadluženost Včelpa je mnohem vyšší než jeho majitel tvrdil,“ řekl Vydra.

Majitelem Včelpa je Český svaz včelařů. Zástupci jeho vedení uveřejnili dluh dvaadvacet milionů korun. O další závazky ve výši necelých pěti milionů se podnik soudí. „Skutečný je čtyřiatřicet milionů. Takovou hodnotu firma samozřejmě nemá. Proto jsem na konci dubna odstoupil od návrhu,“ pokračoval podnikatel, který provozuje společnost s včelími produkty.

Vedení svazu na odstoupení reagovalo tak, že Včelpo nabídlo druhému účastníkovi výběrového řízení. „Pan Vydra zjistil že se mu nákup nevyplatí. Je to jeho právo. Jsou tam velké finanční závazky. O tom není pochyb,“ sdělila předsedkyně Českého svazu včelařů Jarmila Machová. Druhý zájemce o oborskou firmu svazu nabídl dvanáct milionů. „Zájemce nyní konzultuje smlouvu se svým právníkem. Pak se sejde republikový výbor svazu a smlouvu schválí,“ popsala následující postup Machová.

Včelpo se do dluhů dostalo kvůli skandálu se závadným medem. Státní zemědělská a potravinářská inspekce a státní veterinární správa našla před třemi lety ve vzorcích medu z Včelpa stopy antibiotik. Obsah léčiv je v zemích unie zakázaný. Med od té doby nesmí oborští prodávat. Společnost přitom měla smlouvy s několika velkými obchodními řetězci. Milionové pokuty řetězce vymáhají po Včelpu.

Kauzu sleduje i včelař Miroslav Mašek z Vážan na Blanensku. „Zákaz prodeje jejich medu nám mírně zvýšil odbyt. Zároveň však v lidech vyvolal nedůvěru a častěji k nám jezdí kontroly ze státní veterinární správy,“ konstatoval Mašek.

Nový majitel společnosti to podle něho nebude mít lehké. „Musí založit novou firmu s jiným jménem. Také nové IČO a sídlo. Přesto získá reputaci tak za deset až patnáct let,“ uzavřel muž a dodal, že Včelpo je v podstatě po smrti.

Vývoj kauzy
• podzim 2015: kontroloři v medu odhalili stopy antibiotik
• 2016: Včelpo se dostává do milionových dluhů kvůli uděleným pokutám
• listopad 2017: svaz rozhodl o prodeji společnosti
• duben 2018: zájemce o koupi odstupuje