Společnost již řadu měsíců vyplácí zaměstnancům mzdy se zpožděním. Do konce minulého roku své výplaty viděli na účtech alespoň vždy do konce měsíce, i když výplatní termín je každého patnáctého. Od začátku letošního roku se však situace zhoršuje. Za leden dostali dělníci výplatu až devátého března, techničtí pracovníci ještě o několik dní později. Za únor dostaly mzdy třicátého března pouze samoživitelky a jeden z manželského páru, pokud v Krasu pracují oba manželé. „Ostatní obdrželi jen třítisícovou zálohou, asi pětapadesát technických pracovníků a mistrů nic. Vedení firmy tak nedodrželo, co slíbilo, a sice, že udělá maximum pro to, aby za únor dostali dělníci mzdy do třicátého března a ostatní do desátého dubna,“ sdělil předseda odborů Jaroslav Pléha.
Odborář si myslí, že duben bude měsícem, který ve firmě rozhodne. „Vidím to tak, že na schůzi se zaměstnanci má vedení firmy poslední šanci. Je tady neúnosný stav, hrozí hromadný odchod zaměstnanců. Když odejdou ti zkušení, nebude snadné je nahradit,“ řekl. Podle něj nejzazším termínem, kdy jsou zaměstnanci ochotni čekat na svoje peníze, je konec tohoto týdne.
Peníze lidem chyb
„Je to hrozné, nemohla jsem si koupit ani velikonočního beránka. Ale nechci dávat výpověď, kde mě po padesátce vezmou?,“ ptá se jedna zaměstnankyně, která si ale nepřála uvést své jméno.
Stále více zaměstnanců to ale snášet nehodlá. Okamžitou výpověď kvůli nevyplácení mzdy dalo v březnu už třiatřicet z necelých čtyř stovek pracovníků. „Odešla jsem hlavně z finančních důvodů, z třítisícové zálohy se přece nedá celý měsíc žít. Myslím, že by měli odejít všichni, protože takto to nejde. Přihlásila jsem se na úřadu práce a hledám jiné zaměstnání. Mrzí mě to, byla jsem na práci v Krasu zvyklá,“ řekla vyučená švadlena, která v továrně pracovala deset let. Ani ta však svoje jméno zveřejnit nechtěla.
Podle jednatele Krasu Boskovice Ludvíka Krajčiho stojí za současnou situací firmy druhotná platební neschopnost způsobená tím, že řada zákazníků platí pozdě, a špatná práce managementu. „Řešíme to, děláme maximum. Byl odvolán výkonný ředitel, jeho nástupce má bohaté zkušenosti, dělal například i krizového manažera v Adastu. Přijmeme ještě dva nové manažery, chceme posílit obchod, protože nemá takové výsledky, jaké požadujeme,“ vyjmenoval. Peníze by podle jeho slov zaměstnanci měli dostat nejpozději do dvacátého dubna. Kdy by se situace měla zlepšit, ale říct nechtěl. „Teď je na to příliš brzy, bylo by neseriózní nyní něco slibovat. Kras ale určitě chceme zachovat,“ dodal.
Na blanenském úřadu práce evidují podle Jiřího Dvořáka zatím jen několik lidí z Krasu. „Jestli jich výrazněji přibude, to záleží na zaměstnavateli, zda lidem peníze vyplatí,“ řekl. Podle něj vyučené švadleny nebo krejčí mají poměrně dobrou šanci sehnat v okrese nové zaměstnání.