Zvolil druhou možnost. Souhlasili s ní i věřitelé. „Nyní by společnost měla do sto dvaceti dní předložit soudu plán na změny ve fungování společnosti. Jeho cílem je postupné uspokojování pohledávek věřitelů při zachování provozu společnosti. Zároveň by mělo dojít k ozdravění hospodaření podniku podle plánu. A to s průběžnou kontrolou jeho plnění ze strany věřitelů," přiblížila mluvčí soudu Simona Tesařová.

V insolvenčním řízení společnosti se o svoje pohledávky přihlásilo sto třicet šest věřitelů s částkou přes 184 milionů korun. Společnost je ale již z nejhoršího venku, i když bude splácet dluhy. Má nasmlouvané zakázky a přijímá nové zaměstnance. „Rozhodnutí soudu je pro nás zcela zásadní. Můžeme tak fungovat dál. Kdyby šla slévárna do konkurzu, museli bychom ji uzavřít a už by se nejspíš nikdy nerozjela," sdělil jednatel společnosti Ernst Leopold Zdeněk Tužička.

Podle mluvčího společnosti Ivana Lukáše slévárna zaměstnává zhruba tři sta třicet lidí. A prostřednictvím svých webových stránek hledá asi patnáct nových zaměstnanců. Například svářeče, jeřábníka, lakýrníka, expedienty či IT pracovníka. „Žádné propouštění nechystáme, a to ani v následujících měsících," ujistil Lukáš.

Zásadní změnou podle něj prochází hlavně obchodní oddělení firmy, které má od dubna nové vedení. Zdeněk Tužička upřesnil, že poté, co se společnost dostala do insolvence, z ní na vlastní žádost odešlo asi deset zaměstnanců. „Snažili jsme se zároveň nadstavit lepší systém mezd a motivační systém odměn. Není možné, aby třeba technolog výroby měl plat sto tisíc korun měsíčně, jak tomu bylo dříve," sdělil Tužička.

Společnost již pracuje také na nových zakázkách. Podle Lukáše bude vyrábět například sloupy veřejného osvětlení pro vídeňskou ulici Ringstrasse nebo opravovat litinovou bránu kostela Narození Panny Marie ve Vranově u Brna. „Máme také podepsaný kontrakt s jednou společností do roku 2018 za třicet milionů korun. Výsledný produkt půjde do tramvají," sdělil jednatel společnosti.

Upřesnil, že společnost měla dříve nejen přemrštěné platy, ale i nevýhodně uzavřené kontrakty. „Náklady nebyly pod kontrolou. Děláme nová výběrová řízení na dodávky materiálu. Domluvili jsme se také na obnovení některých dodávek, ale za tržní ceny. Výroba dnes funguje ze sedmdesáti procent. Chceme také obnovit uměleckou litinu, kterou se podnik deset let nezabýval. Plánujeme vyrábět zábradlí, brány či lavičky. Rádi bychom opravili třeba karlovarskou kolonádu," doplnil Tužička.

Zatímco jen za prosinec loňského roku slévárna vykázala ztrátu 21 milionů korun, v lednu ji snížila na dva miliony, v únoru to bylo minus 0,7 milionu a v březnu už byla firma v půlmilionovém zis­ku.