Na začátku letošního roku registrovali v Blansku téměř deset tisíc aktuálních podnikatelských subjektů. „Znamená to fyzické i právnické osoby dohromady. Vlastní necelých čtrnáct a půl tisíce živnostenských oprávnění," vyčíslil vedoucí odboru živnostenského úřadu na blanenské radnici Jaroslav Bárta.

Fyzická osoba znamená velmi zjednodušeně konkrétního člověka a právnická nějakou společnost. „Jeden podnikatelský subjekt může vlastnit libovolný počet živnostenských oprávnění," vysvětlil Bárta.

Loni tak oproti předchozímu roku přibylo v Blansku a okolí osmačtyřicet subjektů, ale zároveň téměř čtyři sta oprávnění. „U nich se většinou jedná o aktuální kroky jednotlivých podnikatelů. Někteří se rozhodli svou působnost rozšířit, jiní se zase zaměřili na užší spektrum činností. Vypočítaný výsledek je součtem obou variant," řekl vedoucí blanenského odboru živnostenského ú­řadu.

Nejde podle něj o nějaký nepředvídatelný vývoj. „Odpovídá hodnotám známým z minulých let, onen nárůst je skutečně velmi mírný," konstatoval Bárta.

V Boskovicích jsou na tom podobně. „Zaznamenali jsme spíše stagnaci podobných hodnot. Ale potěšilo nás, že méně podnikatelů se rozhodlo svou činnost na čas přerušit," uvedl vedoucí boskovického obecního živnostenského úřadu Libor Poláček.