Snižují navíc ceny. Za nové silnice, vylepšení sídlišť nebo třeba kolumbárium na hřbitově tak vedení měst na Blanensku zaplatí o sta tisíce i o miliony korun méně, než předpokládala.

Kolumbárium s jednadvaceti schránkami na urny mělo Letovické stát kolem tři sta padesáti tisíc korun. „Firma, kterou jsme ve výběrovém řízení vybrali, jej nakonec postavila za dvě stě třicet tisíc. Ceny letos snižuje většina společností,“ přiblížil místostarosta Letovic Radek Procházka. Ten upozornil, že o menší zakázku nyní stojí třeba třináct firem. Před třemi lety ale Letovičtí vybírali z nabídek pouze šesti společností.

Ušetřené peníze putují jako rezerva do městské pokladny. „Použijeme je pak na nenadálé akce. Potřebujeme třeba vyměnit městský rozhlas. Peníze stojí i výměna veřejného osvětlení při rekonstrukci sloupů elektrického vedení, kterou provádí E.ON v některých částech města. Také se zastupitelé rozhodli udělat na náměstí schody k řece ze žuly místo z betonu podle původního projektu. Přestože kámen déle vydrží, původně jej kvůli ceně zamítli,“ sdělil Procházka.

Nižší ceny v nabídkách stavařů příjemně překvapují také Boskovické. „Pokud vyhlásíme otevřená řízení, přihlásí se více firem. Všichni navíc stlačují ceny, což je pro města výhodné,“ potvrdil starosta Boskovic Jaroslav Dohnálek.

Stejnou zkušenost mají také blanenští radní. Podle tamního starosty nyní vybírali stavaře pro první etapu regenerace sídliště Sever. „Přestože měly cesty, chodníky, parkoviště, hřiště i úpravy zeleně stát kolem šesti milionů korun, vybraná firma je postaví za něco málo přes čtyři miliony. Nerozhodujeme se ale podle nejnižší nabídky. Může se totiž stát, že podepíšeme smlouvu s takzvanou garážovou firmou. Ta nemá žádné peníze a práci nakonec neprovede. Město potom zaplatí dvakrát,“ upozornil starosta Lubomír Toufar. I podle něj v této době snižuje ceny spousta stavařů. Ušetřené peníze tak radní použijí k vyrovnání rozpočtu. Dostanou totiž od státu o sedm milionů korun méně v daňových příjmech, než vláda původně spočítala.

Také do prací v Blansku se nyní podle Toufara pouští více firem než dříve. Je to tím, že nemají práci. „Velké firmy neměly zájem o malé zakázky. Byly zvyklé brát práci za stamilióny či miliardy korun. Tyto velké zakázky už ale nedostávají,“ vysvětlil Toufar.

Jeho slova potvrdil Jaroslav Stibůrek z brněnské firmy Skanska. Podle něj zažívají stavaři krušné časy. A bude hůř. „Firmy bojují o přežití. Lidé nemají peníze, proto nestaví a my se musíme vypořádat s nedostatkem práce. Snižujeme tedy ceny,“ sdělil Stibůrek s tím, že velké firmy si mohou dovolit snížit cenu víc než malé. Mají totiž více peněz a protože nakupují větší množství materiálu, pořídí jej výhodněji. Skanska, která se specializuje třeba na pozemní či vodohospodářské stavby, tak míří častěji na Blanensko. „Situace je špatná a příští rok to bude ještě horší,“ předpokládá Stibůrek.