Záleží na tom, jestli se zastupitelé příští týden rozhodnou přeformulovat otázku, o které budou lidé hlasovat.

Až v referendum vyústily v obci spory o to, jestli elektrárnu stavět nebo ne. Odpůrcům elektrárny, která se má rozkládat na osmi hektarech, vadí především zničení přírody a údajná nesolidnost investora. „Dosud k elektrárně neexistuje technická dokumentace. Není nijak právně ošetřeno, kdo za dvacet let sluneční panely zlikviduje. Obec říká, že přislíbené peníze využije ve prospěch místních. Jenže za jakou cenu, “ uvedla žena ze Šebrova, která si nepřála zveřejnit své jméno. Blanenský deník je má k dispozici.

Výhrady k elekrárně má i Luděk Rychtar, jeden z členů občanského sdružení, které vloni v reakci na záměr postavit elektrárnu Šebrovští založili. Podle něj je nálada v obci nyní značně neklidná. „Přijde mi, že se zastupitelé nechovají korektně a navíc podle našeho právníka, kterého si sdružení najalo, dělají procesní chyby. Pak mohou spíš nahrát investorům než občanům. Osobně nepodezírám zastupitele z korupce, ale jejich aktivity takovým spekulacím mohou lehce nahrávat,“ sdělil Rychtar.

Občanské sdružení se tedy obrátilo na nevládní neziskovou organizaci Transparency International. Ta minulý týden podle Rychtara šebrovským zastupitelům doporučila, aby otázku, na kterou budou lidé v referendu odpovídat, změnili. „Jde nám o to, aby výsledek referenda nebyl právně napadnutelný. Nechceme dopadnout jako v Olomučanech, kde investor řekl, že referendum neplatí,“ vysvětlil Rychtar.

O případné změně otázky rozhodnou šebrovští zastupitelé na svém jednání v úterý. „Budeme se o přeformulování otázky bavit. Nechám si poslat stanovisko i z ministerstva vnitra,“ uvedl starosta Šebrova–Kateřiny Jiří Nechvíle, který v úpravě nevidí problém. „Pokud by k tomu ale došlo, termín referenda by se musel posunout. Muselo by se totiž revokovat minulé usnesení, na kterém jsme otázku schválili, a tím by došlo k oddálení referenda,“ dodal starosta.