Jedna z největších zahraničních investic na Blanensku je na spadnutí. Společnost Alps Electric Czech postaví u státní silnice v katastru Sebranic nový výrobní areál, kde najde práci až dvanáct stovek lidí. „Z našeho pohledu už zahájení stavby nic nebrání. Pozemky jsou vykoupené a teď budou následovat administrativní procedury, které povedou ke stavebnímu povolení,“ uvedl personální ředitel firmy Tomáš Leder.


Právě výkup dvanácti hektarů pozemků nebyl úplně jednoduchý. „Bylo tam asi pětatřicet vlastníků, někteří byli těžko dosažitelní. Jednání trvala asi tři čtvrtě roku,“ uvedl Svatopluk Dufek, jednatel společnosti Real spektrum Blansko, která pozemky pro Alps vykupovala.


Fabrika v místě nynějších polí mezi odbočkou na Boskovice a Vaculkou bude stát už za rok. Zhruba polovina zaměstnanců z celkového budoucího počtu se do nových prostor přestěhuje z Boskovic. „Do nově zbudovaného závodu bude přestěhována celá stávající výrobní, vývojová, logistická a administrativní kapacita z boskovického závodu a mimo ni tam budou zaváděny další nové projekty. Tak dojde k postupnému zvýšení počtu pracovních míst na celkových asi tisíc dvě stě,“ přiblížil Tomáš Leder s tím, že v Boskovicích je nyní zaměstnáno asi šest set padesát lidí.

Kvůli stavbě musela obec Sebranice změnit územní plán. „Vyřizovali jsme to rok, změna územního plánu už nabyla právní moci,“ uvedl starosta obce Jiří Sedláček. Ten si myslí, že fabrika přinese obci hlavně pozitiva. „Požadujeme, aby Alps měl sídlo v Sebranicích. To by pro nás znamenalo peníze. Pro celý mikroregion budou samozřejmě přínosem nová pracovní místa,“ míní starosta. Problémů se neobává, žádné protesty proti stavbě v obci nezaznamenal. Očekává jen komplikace s dopravou. „Budeme muset řešit chodníky, přechody pro chodce. Měl by vzniknout kruhový objezd na odbočce na Boskovice, bude se muset rozšířit státní silnice,“ doplnil.


Společnost chce v Sebranicích stavět proto, že pronajatý objekt v Boskovicích už jí nestačí. Firmě trvale přibývá zakázek a nemá se už kam rozšiřovat. V Sebranicích hodlá investovat tři sta padesát milionů korun. „Další investice budou následovat,“ doplnil Leder.
Český Alps je pobočkou japonského nadnárodního koncernu Alps, který vyrábí komponenty pro spotřební elektroniku, automobilový průmysl a výpočetní techniku.