Ten jim může v začátcích pomoct částkou až sto tisíc korun. „Myslím si, že je dobrá možnost. Start podnikání je totiž spojený se zvýšenými náklady, třeba s nákupem potřebných strojů. Nad člověkem v tuto dobu neustále visí nejistota zadlužení,“ říká dlouholetý podnikatel z Hodonína Libor Malovaný.

Zmiňovaná možnost podpory absolventů se zamlouvá také Jiřímu Psotovi, řediteli Střední školy dopravy, obchodu a služeb v Moravském Krumlově na Znojemsku. „Určitě je to ideální podpora pro ty vyučené, kteří mají zájem založit firmu. Chceme našim studentům zprostředkovat vše potřebné proto, aby si žádost o dotaci mohli podat,“ řekl Psota.

Prostředníkem je na Hodonínsku Okresní hospodářská komora. „Pomáháme se zpracováním a konzultacemi projektových záměrů tak, aby podané žádosti na kraji měly všechno v pořádku. Snažíme se, aby budoucí podnikatelé takto získali nejen podporu z Jihomoravského kraje, ale přiblížíme jim i další možnosti, třeba z úřadu práce,“ sdělil ředitel okresní komory Michal Švagerka s tím, že pro zvýšení počtu řemeslníků na trhu a o jejich podpoře přednášejí jeho kolegové zdarma ve školách.

Na dotační program pro začínající podnikatele a podporu řemesel vyčlenil letos kraj dva miliony korun s tím, že na jeden projekt může dát maximálně sto tisíc korun. Minimální výše spoluúčasti žadatele je čtyřicet procent. „Naším cílem je rozvíjet podnikatelské prostředí na jižní Moravě, podpořit drobné podnikatele v regionu v počáteční fázi podnikání pomocí dotace,“ řekl hejtman Bohumil Šimek.

Jak jej doplnila mluvčí krajského úřadu Monika Brindzáková, podporovaný projekt je nutné uskutečnit po dobu minimálně roku a půl ode dne účinnosti podepsané smlouvy. „Tento dotační program pro začínající podnikatele je jednou z forem podpory malého a středního podnikání již patnáct let,“ dodala mluvčí.

Za poslední rok se podle údajů Českého statistického úřadu počet živnostníků zvýšil v Jihomoravském kraji o 3 161.