Zápisy palíren se pěkně zaplnily třeba na Hodonínsku. Stanislav Doupovec v pěstitelské pálenici ve Veselí nad Moravou pozoruje enormní zájem o zpracování švestek na slivovici. „Zákazníci už nám přivezli první rané odrůdy, třeba kadlátku. Zdá se, že na pomezí Hodonínska a Slovácka bylo švestek obrovské množství. Rezervujeme už na únor, to nepamatuju. Nejspíš tak budeme pálit až do poloviny března,“ uvedl vedoucí provozovny, která spadá pod Pěstitelské pálenice u Skřivánků s celkem pěti provozovnami.

Restaurace U Zlaté hvězdy v Benešově.
Hospody bez štamgastů. Za lustraci hostů požadují majitelé podniků kompenzace

Podle Doupovce může jít u modrého ovoce o jednu z nejlepších sezon za poslední dobu. A to ve Veselí působí už šestnáct let. „Lidé si objednávají pálení šesti až devíti metráků kvasu, někdy i víc,“ dodal. Zároveň v tamní pálenici končí sezona zpracování letních kvasů, jež započala v polovině července. Ta nebyla na jižní Moravě výjimečně dobrá, spíš naopak.

Palírny si mohou vylepšit náladu právě švestkami. I když cukernatost u nich podle Doupovce nebyla špatná, na rozkvašení doporučuje přidat kilogram cukru na metrák tohoto ovoce. Kvašení pak trvá zhruba dva měsíce. „Z metráku nateče průměrně deset až dvanáct litrů kořalky,“ vysvětlil.

Cena zůstává stejná jako loni, tedy 270 korun za litr stoprocentní pálenky. Ideální lahodná slivovice má podle veselského znalce 51,5 procenta.

Tradičně na dřevě

Borotínskou slivovici ochutnal při návštěvě Prahy i bývalý americký prezident Bill Clinton spolu se spisovatelem Bohumilem Hrabalem. V tamní pěstitelské pálenici na Blanensku hodnotí sezonu naopak jako slabší než loni. „Možná až o třetinu. Úroda ovoce a zájem o pálenku se hodně liší dle lokality. Dva měsíce před sběrem švestek bylo sucho. Na Blanensku mnohým ovoce popadalo ze stromů na zem a někteří pěstitelé je nakonec ani nesbírali. Málo bylo i hrušek a ringlí,“ popsal za pálenici Jaroslav Maršálek.

Sezona pálení podzimního ovoce má navíc o dva až tři týdny zpoždění. „Pěstitelé ještě sbírají poslední jablka,“ doplnil. Ani v Borotíně zatím nezdražovali. Včetně spotřební daně lidé za destilaci litru absolutního alkoholu zaplatí 280 korun.

Lahvování svatomartinských vín ročníku 2020 v Chateau Valtice. Ilustrační snímek
Svatomartinské už míří do lahví. Mladá vína voní po tropickém ovoci

Zákazník může ušetřit díky topení dřevem, které si může přivést. Tradiční způsob může v budoucnu v době zdražování energií pomoci s náklady i samotné pálenici.

Také ve Veselí nad Moravou jsou rádi, že nepřešli na plyn a při výrobě pálenky spalují dřevo. „Zdražování se nás až tak nedotýká. Zásoby dřeva máme i na příští sezonu 2022 až 2023,“ potvrdil za pálenici Doupovec. Většina pálenic však funguje na plyn.

Osmnáctou sezonu počítá v pěstitelské pálenici Ján Halgaš. V Hrušovanech u Brna je rád za věrné zákazníky. „Sezona je o třicet procent lepší než loni. Od meruněk, které v minulém roce vůbec nebyly, se nyní přesouváme na jablka a hrušky. I zájem o pálení švestek je vyšší. Ale co vím, opravdu záleží na regionu. Kvalita ovoce je dobrá,“ zhodnotil. Po loňské zkoušce letos naplno doplnil služby o moštárnu.

Jablka se vybarvila

I s kolegy si všiml, že lidé jsou opatrnější a začínají šetřit. „Kdo si dřív nechal vypálit kořalku z osm set kilogramů kvasu, letos třeba jen třetinu pro svou potřebu. Podobné je to s moštováním. Zbytek úrody nechá ne zemi, vyhodí,“ konstatoval Halgaš.

Ilustrační foto
Kontroly certifikátů u piva? Žádný problém, pár vteřin, míní hostinský

Celkově úrodu jablek, jejichž sklizeň právě končí, hodnotí Ovocnářská unie České republiky jako průměrnou, švestek se urodilo podle jejího předsedy Martina Ludvíka o něco méně než sadaři předpokládali na konci jara. „Letní deště, nadbytek vody a s tím související hniloba částečně úrodu švestek poškodily. U jablek to ale vykompenzovalo slunečné a suché září a říjen. Naopak se pěkně vybarvila a získala na chuti,“ poznamenal.