Protahující se opravy se nejvíc dotkly obchodů ve Svitavské ulici. Například v tamní prodejně chovatelských potřeb a krmiva tvrdí, že žijí od výplaty k výplatě. „Kvůli opravám a rozkopané silnici i chodníkům momentálně skoro nikdo nechodí. Klidně se nám stane, že do obchodu nepřijde za celou hodinu ani noha. Tržby jsou viditelně nižší, pokryjí sice náklady, ale nemáme žádný zisk," řekla prodavačka Eva Sabolová. Tržby podle ní klesly o třicet až čtyřicet procent.

Opravy měly být hotové už na začátku října. Vedení města stavební firmě IMOS, která má rekonstrukci na starosti, povolilo posunutí termínu do konce měsíce. Nyní však firma žádá o další odklad. „Práce se prodloužily třeba kvůli problémům s kanalizací nebo vodovodem, takže jsme souhlasili s tím, že mohou dělníci pracovat déle. Tento týden jsme projednávali další požadavek na prodloužení prací až do poloviny listopadu. Ten už jsme ale odmítli a trváme na dodržení dohodnutého termínu," uvedl blanenský starosta Ivo Polák.

Pokud firma nestihne opravy dokončit do soboty příštího týdne, musí si připravit osmnáct tisíc korun denně jako penále. „Uvidíme, jak to dopadne. Nemyslím si ale, že je reálné, aby vše dodělali," doplnil starosta.

Slevu nedostanou

Odkládání termínu dokončení však vadí majitelům obchodů a firem, které sídlí v rozkopané oblasti. Někteří z nich se proto rozhodli požádat vedení města o kompenzaci ušlého zisku. Žádost zatím oficiálně poslala jen blanenská pobočka kamenictví Kamena. „Když práce v dubnu začaly, nikdo nám to nedal ani předem vědět. Přitom nám rozkopaná ulice zcela zablokovala jediný vjezd do areálu. Chtěli jsme proto slevu z nájmu sedm tisíc korun za dva měsíce, kdy jsme se ani nemohli do areálu dostat. Jde nám o princip, není v pořádku, že nás nikdo včas neinformoval," vysvětlila předsedkyně výrobního družstva Ivana Šlapalová.

Jejich žádost ale radnice zamítla. „Kdybychom přispěli jedné firmě, hned to bude chtít dalších patnáct. Ze zákona navíc nemá nikdo nárok na náhradu ztráty, která vznikla v důsledku oprav, uzavírek a objížděk," podotkl Polák.

Podle něj tak firmám nezbývá než počkat, až bude rekonstrukce u konce. Toho už se nemůže dočkat i vedoucí restaurace U Zámečku Jan Kosmák. „Řekl bych, že už včera bylo pozdě. Jsme tady jen jeden rok, takže nemůžeme moc srovnávat, odhadem ale předpokládáme propad tržeb až o padesát procent. Vážně uvažuji, že město požádám o nějakou kompenzaci. Lidé by museli objet půl Blanska, aby se k nám vůbec dostali. Nedojdou k nám ale ani pěšky, protože jsou kompletně rozkopané chodníky," upozornil Kosmák.

Právě špatná přístupová cesta brání lidem také v návštěvě lékárny na rohu Svitavské ulice. „Dokud byla uzavřená jen Vodní ulice a lidé mohli využívat chodníky, tak to ještě šlo. Teď už se sem nedostanou vůbec. Podél cesty navíc stále chybí osvětlení, takže jít tudy je o život," zhodnotila vedoucí lékárny Zita Jahodová.

Podle Evy Zouharové z blanenské pobočky krajské Správy a údržby silnic se však rekonstrukce za téměř osmdesát milionů korun stihne do konce října. „Zbývají ještě nějaké práce ve Svitavské ulici, jako jsou chodníky nebo ostrůvky, a dodělávky u Mahenovy ulice. Rekonstrukce bude do konce měsíce hotová," ujistila Zouharová.