Provoz obchodu podpoří městská pokladna v příštím roce patnácti tisíci korunami měsíčně. Jinak by jediná prodejna v městské části zůstala od ledna zavřená. Zatím ji Jednota Boskovice dotovala, stejně jako další malé obchody, z výnosů těch větších.

„Tyto prodejny jsou ztrátové již řadu let a není žádný předpoklad zlepšení,“ řekl šéf společnosti František Lžičař. Jeden z obchodů, konkrétně v Malé Lhotě, už Jednota zavřela. Ve Velenově a Velkých Opatovicích skončí provoz v úvodu příštího roku.

Podpora obchodů
• 15 tisíc korun měsíčně dá město Blansko na podporu obchodu v Lažánkách. Za rok se částka vyšplhá na 180 tisíc korun.

• 8 350 korun měsíčně bude stát Boskovice provoz obchodu ve Vratíkově. Pokud dotaci schválí zastupitelé města.

Že obchod v Lažánkách zůstane otevřený, tamní obyvatelé ještě ve středu nevěděli. „Je to dobrá zpráva. Určitě to ocení všichni, nejen ti, kteří sem chodí nakupovat denně,“ uvítal dohodu Petr Ježek.

Obchod si kdysi postavili místní v akci Z a každý z nich tam občas zavítá. „Provozovatel zachová otevírací dobu, zboží i úvazek prodavačky. Budeme to kontrolovat,“ sdělil blanenský starosta Ivo Polák.

Stejný problém řeší i v Boskovicích. O tom, zda poskytnou dotaci na provoz obchodu v místní části Vratíkov, budou zastupitelé hlasovat příští týden. Dva roky už dotují obchod ve Vranové, chystají se k tomu v Bedřichově.

Ilustrační foto.
Venkovní posilovnu chceme v Červené zahradě, rozhodli Boskovičtí v anketě

V Hamiltonech, místní části Vyškova, město vlastnilo dlouhodobě zavřený obchod. „Novému nájemci jsme stanovili zvýhodněné nájemné sto korun za měsíc. Nakonec se před pár měsíci rozhodl od nás objekt odkoupit,“ popsal způsob, jak se s problémem poprali ve Vyškově, mluvčí radnice Michal Kočí.

S nízkými tržbami se dlouhodobě potýká i prodejna v Kučerově na Vyškovsku. „V rozpočtu na příští rok částku na podporu obchodu nemáme. To ale neznamená, že problém neřešíme, stále hledáme nějakou cestu. Pomoct by podle mě měl i kraj a vláda,“ myslí si starosta obce Vlastimil Bačovský.

Maloobchod. Ilustrační foto.
Malé obchody na vesnicích jsou ztrátové. Bez dotací jim hrozí konec