Mlékomaty nabízející čerstvé mléko už mají svou stálou klientelu. Podle dodavatelů o tom svědčí zájem, který neklesá, ale ani se nijak prudce nezvyšuje. „Jsou to lidé, kteří si na čerstvé mléko zvykli, umí jej skladovat a zpracovávat. Jelikož jsou naše mlékomaty v blízkosti supermarketů, zvýšený odběr mléka pozorujeme vždy, když obchod zveřejní nové letáky s akčním zbožím," přiblížila Ludmila Slavíčková, ředitelka firmy ZEPO Bořitov, která má jeden mlékomat v Blansku u Kauflandu a druhý u Tesca v Boskovicích.

S nákupem mlékomatu do Černé Hory firma stále váhá. „Pořád je to otevřené téma, ke kterému se ještě vrátíme na podzim. Teď přes léto a o prázdninách je odběr menší, takže řešíme raději jiné věci než zajištění dalšího odběrného místa. Nejdražší je totiž počáteční investice do nákupu nového automatu," vysvětlila Slavíčková, proč s dalším mlékomatem otálejí, ačkoliv i vedení Černé Hory už dříve také projevilo zájem.

Ztrátový byznys

Čerstvé mléko si lidé mohou nakoupit i v Letovicích. Tam jeden přístroj provozuje firma Ledeko. „Přidali bychom rádi i další mlékomaty a nabízeli skrz ně kvalitní a čerstvou potravinu, ale o mléko není zase takový zájem, abychom si to mohli dovolit. Už teď musíme provoz mlékomatu dotovat, každý den je odběr mléka asi o čtvrtinu nižší než by bylo ideální. Není to jen o placení elektřiny, mlékomaty musí splňovat i hygienické paramatery a čistící a desinfekční prostředky také nejsou levná věc," přiblížil Kamil Vystavěl z Ledeka. O jejich mléko prý měli zájem i ve Svitavách. Mlékomat by si tam ale museli pořídit sami, Ledeko by dodávalo jen samotné mléko.

Vystavěl zároveň pracuje v Okresní agrární komoře Blansko. Nákup čerstvých potravin přímo od zemědělců proto prosazuje. „Nechápu, proč lidé dávají přednost mléku z obchodu. Každý den přemýšlejí, jak ušetřit korunu nebo dvě na jídle a pak utrácejí za zbytečnosti. Přitom za litr čerstvého plnotučného mléka z mlékomatu zaplatí patnáct korun, což je velmi výhodná cena," upozornil Vystavěl.

Slavíčková k tomu dodala, že lidé nejspíš mají strach, protože čerstvé mléko dlouho nevydrží. „Kdyby lidé mléko koupili, hned jej dovezli domů a dali do lednice, bez problémů jim čtyři až pět dní vydrží. Pokud jej ale koupí a pak jdou teprve na další nákupy, zkazí se mnohem dříve," podotkla Slavíčková.

O prodej mléka přes mlékomat nemá zájem olešnická mlékárna. „Není to na pořadu dne," uvedl k tomu ředitel mlékárny Václav Mirvald.