Zástupci firmy nyní požádali město o tříletý odklad v harmonogramu prací. Kvůli útlumu v automobilovém a leteckém průmyslu, kam míří jejich produkce.

Původně se měly objekty začít stavět v dubnu 2022 a výroba rozjet v září o rok později. Firma plánovala investici bezmála tři sta milionů korun a chtěla nabídnout desítky nových míst. „Současný vývoj epidemie koronaviru nás přímo ovlivňuje. V tuto chvíli není jisté, jak se bude situace dále vyvíjet a to nejen u nás ale zejména celosvětově. Velká část našeho sortimentu směřuje přímo či nepřímo do automobilového a také leteckého průmyslu. Výroba letadel se fakticky zastavila, automobilový průmysl vyrábí na úrovni zhruba 60 až 70 procent před epidemií,“ uvedl v žádosti o prodloužení termínů jednatel společnosti Michal Streck.

Dodal, že z analýz, které má podnik k dispozici, dosáhnou jeho zákazníci úrovně výroby před krizí nejdříve během pěti let. Pyrotek proto upravil střednědobou investiční strategii. „V tuto chvíli probíhá rozšíření našeho závodu v blanenské ulici Pražská, které chceme s ohledem na vývoj situace posunout o zhruba jeden rok do roku 2022,“ upřesnil Streck.

Podle blanenského starosty Jiřího Crhy jednali zástupci města s firmou o zmíněném projektu letos opakovaně. Po jarní vlně epidemie a pak na podzim. „Další jednání budou na jaře. Uvidíme, kam se to celé posune a jaká bude situace. Předpokládám, že v březnu bychom na zastupitelstvu mohli o této žádosti a případném prodloužení termínů jednat,“ řekl Crha.

Vedoucí blanenského oddělení investic Marek Štefan uvedl, že na jaře budou data o dopadech epidemie na ekonomiku přesnější. „Domníváme se, že je vhodné v jednáních pokračovat až na jaře, kdy dopady ze současné situace budou přesnější. A o navržených termínech dále jednat, zda by bylo možné je zkrátit. Konečné rozhodnutí pak přijmout na základě těchto jednání,“ dodal Štefan.

Budoucí prodej pozemků Pyroteku, které má nyní společnost v nájmu, zastupitelé před dvěma lety schválili za cenu 435 korun za metr plus daň. „To ale ještě byla dotovaná cena. Zákonem předepsaná lhůta udržitelnosti projektu průmyslové zóny Vojánky už ale skončila. Nyní se objevili další investoři. Nabízejí za metr čtvereční částky několikanásobně vyšší. Uvidíme, kam se budou jednání posouvat,“ dodal Crha.

Průmyslová zóna na severním okraji Blanska začala vznikat v roce 2003. Město si na technické vybavení vzalo úvěr ve výši třiceti milionů korun, další čtyři zaplatilo z vlastní pokladny a zbytek, víc jak dvaadvacet milionů, pokryly dotace. Druhá etapa výstavby pokračovala o pět let později.