Projekt obří fotovoltaické elektrárny v Ráječku zřejmě definitivně končí. Stojany na solární panely z nedokončené stavby totiž začala firma Papeno rozebírat a odvážet. A to i přesto, že v nejbližší době pravděpodobně získá stavební povolení na zbylou část elektrárny, kterou před dvěma lety začala stavět načerno. Co bude s pozemky, na kterých měla výrobna elektřiny stát, zatím jasné není.

Podle Miroslava Pokorného z Ráječka dělníci z pozemku odvážejí železné stojany. „Byl jsem se tam podívat tuto sobotu. Jezdila odtamtud auta, naložená nosnými konstrukcemi, a vozila je pryč," řekl muž. Podle něj mají obyvatelé Ráječka obavy, co majitel pozemků se svahem nad Ráječkem udělá.

Vyjádření firmy k odvozu panelů či dalšímu využití pozemků se Blanenskému deníku Rovnost získat nepodařilo. Zástupci Papena to odmítají komentovat.

O plánech firmy zatím nic neví ani vedení Ráječka. „Snad budou pozemky nějak smysluplně využity. Firma s námi zatím nejednala, takže jak s pozemkem naloží, to nevíme. Vzhledem k situaci, která v Ráječku s elektrárnou nastala, je ale určitě dobře, že firma elektrárnu demontuje a odváží," řekl starosta Ráječka Vít Rajtšlégr. Podle neoficiální informace mají stojany ze svahu nad Ráječkem zmizet do konce tohoto roku.

Fotovoltaickou elektrárnu začala firma Papeno stavět na téměř třicetihektarovém pozemku za Ráječkem před dvěma lety bez stavebního povolení. „Na větší část stavby už stavební povolení bylo uděleno dodatečně. Na jednu třetinu stavby ale ještě povolení chybí," řekl Petr Šamonil z blanenského stavebního úřadu.

Černá stavba

Paradoxně firma, která teď nedokončenou elektrárnu demontuje, nejspíš chybějící stavební povolení nyní dodatečně získá. „Firma vypracovala projekt, jehož součástí je i suchý poldr a obnovení zeleně. Odbor životního prostředí tento projekt schválil. Firma tak doplnila potřebné náležitosti k tomu, aby jí stavební úřad mohl povolení udělit. Rozhodnutí zatím vydané není, ale vypadá to, že je společnost Papeno dostane," řekl Šamonil.

Proti stavbě elektrárny v Ráječku vystupovalo občanské sdružení v čele se Stanislavem Profantem. „Jsme rádi, že firma kovové konstrukce odstraní. Snad obnoví i remízek a další zeleň, kterou kvůli elektrárně zničila," řekl Profant.

Podle vedoucího blanenského odboru životního prostředí Pavla Konečného má firma zeleň na pozemku obnovit do konce tohoto roku. „Nový remízek a zeleň okolo silnice je součástí projektu, který nám firma předložila kvůli udělení stavebního povolení," řekl Konečný.

S černou stavbou v Ráječku investoři začali v době, kdy stát nabízel výhodné podmínky provozu fotovoltaických elektráren. Za možnost provozovat elektrárnu nad Ráječkem nabídla firma obci třicet milionů korun. Stavbu ale nedokončila včas a o výhodné podmínky tím přišla. V té době, před více než rokem, skončila stavba elektrárny na mrtvém bodě. Slíbených peněz se tak obec nedočká.

Ještě před tím, než je začala odvážet firma, začaly kovové stojany ležící ladem z elektrárny postupně mizet. „Od června tam neznámí zloději několikrát kradli hliníkové konstrukce. Policie případ zatím vyšetřuje," řekla blanenská policejní mluvčí Iva Šebková.