Zemědělská společnost ZERA Rájec v Blansku dlouhodobě provozuje zahradnictví u řeky naproti Kauflandu. Právě tento týden ale společnosti končí nájemní smlouva na pozemky, kde leží. Výpovědní lhůta je na další rok. A zda odtud zahradnictví za tu dobu úplně zmizí, bude záležet na výsledcích jednání zástupců firmy ZERA s městem. Zahradnictví však prý už teď ubývají zákazníci, již jeho konec berou už jako hotovou věc.

Ačkoliv výpověď z nájemní smlouvy má ZERA už nyní, další rok bude trvat výpovědní lhůta a zahradnictví proto nadále normálně funguje. „Zjara se objevily první informace, že už za rok a půl bude na místě našeho zahradnictví stát hobbymarket. Přitom nic takového oficiálně nikde nezaznělo, ani nemohlo, když smlouvu zatím stále máme my. Ale už teď nám to odrazuje zákazníky. Přestávají nás vyhledávat, protože si myslí, že zahradnictví už končí nebo skončilo. Úbytek už je dost poznat. Dokonce se mi stalo, že v Adamově, kde bydlím, mě lidé zastavují a ptají se, kde teď pracuji," popsala vedoucí zahradnictví Tamara Kriklová.

Dodala, že vedení společnosti ZERA dále jedná s městem, jestli by bylo možné provoz zahradnictví zachovat. Pozemky sice patří městu, skleníky i budovy jsou však firmy ZERA, jejíž zahradnictví tam funguje od sedmdesátých let minulého století. Vedení firmy se proto nechce dát jen tak „vyštípat".

V novém územním plánu však město počítá s tím, že na zmíněných pozemcích bude v blízké době stát objekt občanské vybavenosti s komerčním charakterem. Tedy velkoplošná prodejna podobná supermarketům, které byly v Blansku dosud postaveny. „Se společností ZERA Rájec jednáme, protože stavby trvalého či dočasného charakteru na našich pozemcích jsou v jejich vlastnictví, takže se musíme majetkově vypořádat. Stávající nájem navíc zdaleka nedosahuje úrovně nájmu obvyklého pro činnost, kterou tam provozují," popsal blanenský starosta Lubomír Toufar. ZERA však dle Kriklové je ochotná přistoupit i na kompromis a se zvýšením nájemného v přijatelné výši počítá.

Starosta ale už dříve přiznal, že by si přál vylepšit vjezd do města směrem od Rájce a místo skleníků postavit třeba obchody. „V Blansku chybí například hobbymarket. Jsme ale otevření i jiným nápadům a záleží, co nabídnou zájemci," uvedl Toufar. Prý je to ale zatím běh na dlouhou trať. Pokud se se zahradnictvím město nedohodne a to se odtud vystěhuje, bude následovat klasické výběrové řízení na nového nájemce, který nabídne nejlepší cenu. Potencionální zájemce navíc musí počítat s tím, že pozemky částečně leží v záplavové zóně.

Prvním zájemcem v řadě je právě zahradnictví, které usiluje o své zachování. „Jelikož u zahradnictví máme i prodejnu s doplňky, částečně naplňujeme územní plán. Jsme otevření i tomu, že rozšíříme prodejnu a nabídku. Náš sortiment se už i tak dost podobá nabídce hobbymarketu, v tom případě bych tedy nechápala, kdyby naše zahradnictví pouze nahradila jiná společnost," dodala Kriklová.

Mezi lidmi v Blansku navíc koluje, že v místech naproti Kauflandu vyroste obchodům ve městě další konkurence v podobě super- či hypermarketu Tesco. To však popřel starosta Toufar a také vedení společnosti. „Aktuálně o otevření nové prodejny v této lokalitě neuvažujeme," zněla odpověď zástupkyně společnosti Michaely Vinterové na otázku redakce Blanenského deníku Rovnost, zda společnost Tesco neplánuje po Boskovicích postavit prodejnu i v Blansku.

Pokud tradiční zahradnictví v Blansku opravdu skončí, o práci může přijít až dvacet zaměstnanců. To je prý však až to poslední možné řešení. „Další možnosti jsou ty, že na části pozemků vyroste hobbymarket a my vedle něj ve spolupráci budeme podnikat. ZERA má ještě i jiné pozemky, takže by nás mohla i někam přestěhovat, i když nejspíš ne na tak velkou plochu. Rozhodně bych nezatracovala ani to, že tu nakonec zůstaneme my," doufá Kriklová.