Až se oteplí, do hospody se zase vrátí. „Nejsem jediný, kdo se na to přes zimu vykašlal. Z naší party teď nechodí nikdo. Čekáme na jaro a léto, do té doby budeme doma,“ řekl.

Podle provozovatelů podniků není jediný. Své o tom ví majitelka restaurace ve Švábenicích na Vyškovsku Zlata Dušátková. „Je to katastrofa. Za večer přes zimu přijde tak čtyři až pět hostů. Zákon se nás dotkl opravdu hodně. Jsem z toho nešťastná, máme tak poloviční tržby,“ vyjádřila se Dušátková.Podobně je na tom Jana Bébarová z Křižanovic u Bučovic. Ke konci léta se bála, že rodinnou hospodu bude muset na zimní měsíce úplně zavřít. Zatím na to nedošlo. „Tržby máme o dost menší, je to znát. Chodí vlastně jen štamgasti, kteří nám zůstali věrní. Mají ale hloupé průpovídky a nechápou, že já si zákon nevymyslela,“ přiblížila Bébarová.

Vadí jí hlavně to, že kuřáci musí na cigaretu chodit ven a v hospodě je pak větší zima. Také po nich zůstává nepořádek. „Nedopalky, co všude kolem sebe hází, je hrůza uklízet. Nedokážu pochopit, komu zákon pomůže,“ okomentovala žena.

Naproti tomu povinnost, kterou hospodským úprava od konce května loňského roku ukládá, si pochvaluje Lenka Šípková z Vyškova. „Jsem spokojená. Když jdu s manželem někam posedět, nejsme v zakouřeném prostředí. Nezapáchá nám pak oblečení. Teď už můžeme chodit i častěji,“ má jasno Vyškovanka.Odmítavě se k protikuřáckému zákonu staví i vedoucí blanenské Pivnice Písečná Marek Studnař. „Hosté nám prostě chybějí,“ konstatoval Studnař. Že by naopak prostředí bez kouře přilákalo například víc matek, zatím nepozoroval. „Myslím si, že jich nepřibylo. Samozřejmě i u nás má současná situace dopad na tržby, ale zatím to ještě není úplná katastrofa,“ dodal vedoucí pivnice.

Jelikož kuřáci chodí ven na ulici a baví se tam, mohou rušit lidi v okolí. V takovém případě na místo vyrážejí strážníci. „Od obyvatel z blízkosti restaurací nebo hospod se k nám oznámení na rušení nočního klidu dostávají. Zatím to však není nic hrozného,“ sdělil ředitel Městské policie Blansko Martin Lepka.

Podle něj majitelé podniků také zvládají obstojně uklízet nepořádek, který venku po kuřácích zůstává. „Je to jejich vizitka,“ dodal ředitel.

Za porušení zákazu kouření hrozí kuřákovi pokuta až pět tisíc korun. Provozovatel podniku, který kuřáka nenapomene, může zaplatit i desetkrát tolik.