Tam v červenci nově zaevidovali dalších skoro tři sta padesát nezaměstnaných. „Míra nezaměstnanosti byla v červenci deset celých sedm procenta, což znamená přes pět a půl tisíce nezaměstnaných,“ uvedl Leoš Němec z Úřadu práce v Blansku.

Oproti předchozímu měsíci se míra nezaměstnanosti v blanenském okrese zvýšila o půl procenta. „Nárůst není skokový, už od začátku roku lidí bez práce postupně přibývá a předpokládáme že počty nezaměstnaných se budou zvyšovat i v následujících měsících,“ sdělil Němec, který doplnil, že nezaměstnanost se na Blanensku projevila ve všech odvětvích.

„Kvůli zaměření našeho regionu se ale více propouštělo ve strojírenském a elektrotechnickém sektoru, méně pak ve službách,“ upřesnil Němec.

V protikladu k vyššímu počtu nezaměstnaných je snižující se číslo volných pracovních míst. „Normálně míváme měsíčně kolem sedmdesáti až sto padesáti nových pracovních míst, ale v souvislosti s krizí volných míst podstatně ubylo. Za červenec jsme měli jen čtyřicet osm volných míst a ta byla rychle zaplněna,“ sdělil Němec.

Ve srovnání s ostatními okresy v Jihomoravském kraji má podle Němce Blanensko menší nezaměstnanost. V porovnání s celorepublikovým průměrem byla ale v červenci nezaměstnanost v blanenském okresu vyšší o více jak dvě procenta.

S rostoucím počtem lidí bez práce se také zvyšuje zájem o rekvalifikační kurzy. „Od začátku roku prošlo kurzy tři sta lidí a dalších tři sta až pět set ještě rekvalifikací projde. Největší zájem je o kurzy účetnictví, práce na počítači, svářečské a v oblasti kuchař číšník,“ dodal Němec.