Má se jednat zejména o zaměstnance, kterým končí smlouva a továrna ji neprodlouží. „Firma má méně zakázek. V září jsme bývali v pátek doma za sedmdesát procent platu. Teď k tomu přibyl i čtvrtek. Lidi, co tady pracovali přes agenturu, už skončili. O dalším propouštění se mluví. Věřím, že se to zlepší,“ řekl jeden ze zaměstnanců, který si přál zůstat v anonymitě. Redakce ho zná.

Vedení podniku nechtělo současnou situaci komentovat. Hlavní činností společnosti, která patří do skupiny firem Dürkopp Adler z Německa, je výroba a prodej průmyslových šicích strojů. Ve velkém se používají například v automobilovém průmyslu.

Vilém Zemko, Malhostovice, 15. října 2019 v 11.01, Nemocnice Boskovice, 50 centimetrů, 3620 gramů.
Novorozená miminka Blanenska 42. týdne 2019

Méně zakázek má i břeclavská firma Arens, která se zabývá úpravou povrchů a lakováním. Propouštět se zatím nechystá. „Nyní máme zhruba o deset až patnáct procent zakázek méně. Propouštění zaměstnanců ale ještě nechystáme,“ uvedl vedoucí závodu Petr Rytych.

Propouštění na jihu Moravy

Šest zaměstnavatelů z jihu Moravy nahlásilo úřadům práce hromadné propouštění.

Dotknout se má bezmála dvou stovek lidí.

Propouštění se týká především pracovníků ve výrobě.

Podle ekonomů evidují propad zakázek zejména firmy v automobilovém průmyslu.

Začíná se jich dotýkat pokles západní ekonomiky.

Na vině jsou obchodní války mezi velmocemi a nejistota spjatá s brexitem. Situace se podle všeho příští rok zhorší.

Podle hlavního ekonoma společnosti Czech Fund Lukáše Kovandy se s potížemi nyní potýká výhradně automobilové odvětví domácího průmyslu. „Pozorujeme ochlazování trhu práce a ztrátu růstové dynamiky. Důvodem je propad zakázek, který je dán zejména neutěšenou situací německého průmyslu a německého automobilového segmentu. Jeho klíčovým subdodavatelem jsou právě tuzemské podniky,“ uvedl Kovanda.

Příští rok počítá se zhoršením situace, protože situace v Německu se nelepší. „Německý průmysl jde dolů, panuje značná nejistota plynoucí z probíhajících či hrozících obchodních válek nebo spjatá s brexitem. Dokud se nepodaří zdárně vyřešit brexit a zklidnit mezinárodní obchodní vztahy, bude německý průmysl nadále pod nepříznivým tlakem. A s ním také i český,“ dodal Kovanda.

Mluvčí Úřadu práce České republiky Kateřina Beránková informovala, že ke konci září nahlásilo záměr hromadného propouštění celkem šest zaměstnavatelů se sídlem v Jihomoravském kraji. „Tento krok by se měl dotknout 175 jejich zaměstnanců. Především pracovníků ve výrobě. Z hlediska profesí se jedná například o obsluhu stacionárních strojů, kovodělníky nebo odborné pracovníky v obchodní sféře,“ řekla.

Bez práce tito lidé dlouho nebudou. Na trhu práce je stále o dělníky nouze. Nezaměstnanost se v republice pořád drží na rekordně nízké úrovni pod třemi procenty. 

JAN CHARVÁT, JAN BOHÁČ