Pro rodinu Petra Novotného z Blanska je med nenahraditelnou součástí jídelníčku. Mažou ho na chleba a celý rok s ním sladí. „Horký čaj s medem a citrónem nám každou zimu pomáhá v boji s nachlazením," popsal muž. Novotní ročně spotřebují asi deset kilogramů medu. Za kilogramovou sklenici dosud platili okolo stokoruny. Letos si ale asi připlatí.

Cena medu vzroste hlavně kvůli úbytku včel a nepříznivému počasí. Přes zimu totiž následkem infekčního onemocnění, varroázy, uhynuly stovky včelstev. Může za to roztoč s názvem Varroa destructor, který parazituje na larvách včel. Přestože je onemocnění léčitelné, včelaři se shodují na tom, že je hojně rozšířené. „Stačí pár neléčených včelstev a nákaza se rychle přenáší. Varroáza je dnes skoro všude," řekl předseda sdružení Včela pro Moravský kras Radek Mrva. Za úhynem je i to, že v plástech loni zůstal medovicový med, který rychle krystalizuje, a včely se tak nemohly vyprázdnit.

V těchto dnech včelaři stáčejí první med. „Zatím je to slabé. Při prvním vytáčení jsme získali o padesát procent méně medu než vloni. Druhé vytáčení chystáme na dvacátého července. Jestli vůbec nějaké bude," posteskl si Mrva.

Za nedostatkem medu jsou vedle včelích chorob i letošní výkyvy počasí. „Rychlý nástup jara, velké teplo, vzápětí silné mrazy a větry. Na řepku pršelo a včelky měly na sběr málo času," vysvětlil Mrva. Včelám podle něj neprospívá ani současné suché a teplé počasí. „Ideální je vlhko s teplotou do sedmadvaceti stupňů," dodal.

Včelaři na Blanensku si podle Mrvy na několik posledních sezón nemohli stěžovat. Vloni včely vyrobily dokonce nadprůměrné množství medu. „O to bolestnější to bude srovnání. Předpokládám, že med skoro určitě podraží," prohlásil včelař.

Že to letos bude s medem špatné, očekává i Rostislav Dvořák, předseda základní organizace Českého svazu včelařů v Knínicích u Boskovic. Členové této organizace se dohromady starají o téměř devět set včelstev. „Zatím to vypadá, že medu bude o polovinu až o dvě třetiny méně než vloni," řekl. Dvořák už několik let prodává med po sto třiceti korunách a zatím prý nemíní zdražovat.

Na první vytáčení medu se teprve chystá Jiří Jelínek z Adamova. Stejně jako ostatní včelaři si stěžuje na nepříznivé počasí a ve velké výnosy medu letos nedoufá. „Minulý týden byla docela velká snůška, ale teď už včely zase nelítají. Letos budeme vytáčet asi jenom jednou," řekl Jelínek. Muž, který se včelařství věnuje už přes padesát let, zatím neplánuje med zdražit. Pokud ho nebude opravdu velmi málo.

Med včelaři většinou sami prodávají svým stálým zákazníkům a případný přebytek nabídnou ve výkupně. Tam jim za něj ale zaplatí podstatně méně.

Výkupna Včelpo v Oboře za kilogram medu platí od osmapadesáti do jednasedmdesáti korun. I tam letos pociťují úbytek medu. „Zatím je ho o pětatřicet procent méně než vloni touto dobou," uvedl ředitel Panagiotis Margaritopoulos­.Nejvíce mají řepkového a květového medu. Včelaři jim prodávají i medy spadkové, které pochází z květů lípy a akátů. Medovicové medy očekávají do měsíce, ale bude jich málo.

Výkupny med dodávají do obchodů a dále ho zpracovávají. V Oboře z medu vyrábějí hlavně biopotraviny, potravinové doplňky a kosmetiku. „Český med a výrobky z něj prodáváme zase tady v Česku. Lidé by měli jíst místní potraviny a ne cizokrajná jídla kdovíjakého původu. To se pak není čemu divit, že má tolik lidí různé alergie a podobně," míní Margaritopoulos.

Na otázku, kdy a o kolik by med mohl podražit, sami včelaři nedokážou odpovědět. Milovníkům sladké pochoutky tak nezbývá, než čekat. „Bez medu se neobejdeme, tak si nejspíš budeme muset připlatit," uzavřel Novotný.

VERONIKA MACHOVÁ