Komise pro udílení certifikátu zasedne devětadvacátého listopadu. Zájemci o značku ale musí svoje žádosti podat minimálně o dvacet dní dřív. „O udělení značky rozhodne komise na základě bodů získaných za jednotlivá kritéria. Výrobci také můžeme pozvat, aby svůj produkt představili," řekl koordinátor projektu Jozef Jančo.

Turistický region Moravský kras odpovídá zhruba okresu Blansko, ale zasahuje i kousek za jeho hranice. Výrobci z této oblasti mohou o regionální značku požádat. K tomu, aby ji skutečně dostali, musí splňovat několik podmínek. Značka náleží jen potravinám, řemeslným výrobkům a zemědělským produktům, které jsou kvalitní a šetrné k přírodě. Výrobcům pomůže, pokud je navíc jejich výrobek v regionu tradiční a ručně vyráběný, nejlépe z místních surovin.

Po získání certifikátu a zaplacení registračního poplatku můžou výrobci začít značku používat. Má ale stanovenou platnost jen na dva roky. Potom je třeba žádat o prodloužení. „Je to jenom formalita. Produkt se může přestat vyrábět. Chceme taky zjistit, zda si výrobek svoji úroveň drží," řekl Jančo.

Výrobek s regionální značkou má výhodu oproti konkurenčním výrobkům. Produkty je navíc možné propagovat na společných akcích. „V současnosti může regionální značku Moravský kras používat třicet výrobků," dodal Jančo. Je mezi nimi například med z Blanska nebo ovčí produkty z Kunštátu.

ONDŘEJ EKL