Jako spíše průměrnou hodnotí provozovatelé koupališť na Blanensku letošní koupací sezónu. Také se ale shodují, že oproti loňskému velmi slabému roku byla určitě lepší. Provozy koupališť jsou ovšem navzdory vyšší návštěvnosti ztrátové.

Zatímco na mnoha místech už sezóna skončila zároveň s prázdninami, v bazénu na koupališti ve Velkých Opatovicích ještě předevčírem plavalo osm lidí. „Voda má pořád nějakých dvacet stupňů. Letos jsme měli otevřeno padesát dní, průměrně přišlo sto sedmdesát lidí za den. Mohlo by to být víc, ani místních tu kromě dětí moc nebylo. Myslím, že je to proto, že lidé nemají peníze a nechtějí utrácet za koupaliště," míní Milan Vykydal ze Služeb města Velké Opatovice, pod které koupaliště spadá. Hosty ve velkém nepřilákala ani letošní novinka velké slunečníky z rákosu.

Jelikož meteorologické předpovědi pro letošek slibovaly lepší léto, než bylo to loňské, i v blanenském aquaparku doufali ve více hostů. Nakonec to však žádný výrazný rozdíl oproti loňsku nebyl. Ani přesto, že nejspíš jako jediné koupaliště v regionu otevřeli už na konci května. „Je to paradoxní, že i když léto, především červenec, bylo teplé, aquapark navštívilo zhruba šestatřicet tisíc lidí. To je jen o dva tisíce více než loni. Aquapark funguje šest let, dříve jej za sezónu vyhledalo až pětačtyřicet tisíc lidí. Na taková čísla už se asi nedostaneme. Je to zřejmě tím, že je blízko konkurence, třeba v Boskovicích nebo Kuřimi," tvrdí jednatel Služeb Blansko Radek Snopek.

Podle vedoucí koupaliště ve Spešově Kateřiny Kuncové mnoho lidí navíc raději vyhledává klidnější místa, než jsou nacpaná městská koupaliště. „My jsme letos měli docela úspěšnou sezónu, chodili sem místní, ale i lidé z dalekého okolí. Já jsem to podrobně nesledovala, ale podle tvrzení mnohých byli třeba i z Brna. Navštívilo nás i hodně důchodců nebo maminek s dětmi, tedy skupiny, které mají rády klid," řekla Kuncová.

Letošní provoz si chválí i v Adamově. „Měli jsme otevřeno po tři čtvrtiny letní sezóny, což považujeme za úspěch. Ale byť sezóna byla jakkoliv úspěšná, byli jsme ztrátoví. Jako všechna veřejná koupaliště. Náklady na provoz jsou drahé, je potřeba zaplatit i zaměstnance. Všechny zisky jdou do městské společnosti Adavak a stejně tak tato společnost z rozpočtu zase platí náš ztrátový provoz koupaliště, bazén dotuje i město," uvedla vedoucí koupaliště v Adamově Marta Vrchovská.

To v Boskovicích, kde se koupaliště Červenka uzavřelo minulou středu, si polepšili asi nejvíce. „Letos přišlo více než třicet tisíc lidí, loni to bylo o šest tisíc méně. Nejvíce lidí, téměř dva tisíce, koupaliště navštívilo ve státní svátek šestého července, kdy se v Boskovicích konal festival pro židovskou čtvrť. Myslím, že letos návštěvnosti pomohlo hodně i to, že jsme nechali napuštěný i bazén v krytých lázních, který jsme otevírali za špatného počasí," popsal Bohumil Feruga, který má provoz boskovického koupaliště na starost.

Třeba čtyřiatřicetiletý Martin Slavíček si právě boskovické koupaliště oblíbil, za léto jej s rodinou navštívil třikrát a jezdit do tamních krytých lázní hodlá i přes zimu. I přesto, že blíže domovu má třeba wellness centrum v Kuřimi. „Dětem se tam líbí, i mně to tam vyhovuje. Můžu srovnávat, zkusili jsme i aquapark v Blansku, ale tam byla moc studená voda a drahé jídlo," postěžoval si Slavíček.