Vystavěl je také předsedou představenstva okresní agrární komory. Odhaduje, že počet prasat klesl na Blanensku za posledních deset let o zhruba devadesát procent. „Češi patří v Evropě mezi největší konzumenty vepřového masa. Přitom až šedesát procent se ho dováží ze zahraničí. To považuji za skandální, když si jej dokážeme vyprodukovat sami. Je to chyba státu. Je potřeba změnit celkový pohled na produkci masa v naší republice, bez toho se nepohneme z místa," popsal Vystavěl.

Čeští zemědělci umějí podle něj chovat prasata stejně dobře jako ti v Polsku či Rakousku. „Jenže u nás k tomu nemají odpovídající podmínky, a tak to raději přestávají dělat. Pomeranče a banány musíme dovážet. Ale je obrovskou chybou, když něco můžeme vyrábět ve své zemi, ale přitom to likvidujeme," zhodnotil zemědělec.

Další vepříny bojují o přežití

Kolem dvou tisíc šesti set prasat ve výkrmu, pěti set prasnic a dva tisíce pět set selat chovají na farmě v Újezdu u Černé Hory. Tu provozuje svitavská společnost Drupork. „Situace je hodně těžká. Kilogram vepřového masa prodáváme za zhruba 27,60 korun. Výrobní náklady se pohybují kolem 30,50 korun. A k tomu je odbyt ještě nižší než v předchozích letech. Pokud to takto bude pokračovat, menší chovy zaniknou. My se ale budeme ze všech sil snažit přežít. Protože je chov prasat naší hlavní podnikatelskou aktivitou, chceme se na trhu udržet," popsal ředitel společnosti Petr Hájek.

Společnost Agrospol Knínice má vepříny ve Vanovicích a v Knínicích. „Na porážku prodáváme ročně šest set padesát až sedm set tun vepřového masa. O ziskovosti se ale letos vůbec nedá mluvit. Kromě toho je odbyt prasat problematický, protože na jatkách se zabíjí méně a české vepřové se méně prodává. Je to začarovaný kruh. Hlavní příčinou je to, že Evropa ztratila kvůli sankcím možnost vyvážet na ruský trh," sdělil ředitel společnosti Ladislav Menšík. Zatím si netroufá odhadovat, jak to bude dál, a doufá, že na podzim se situace s odbytem a cenou zlepší.

Společnost zatím chov neomezovala. „Pokud se situace nezlepší, budeme to nejspíš muset udělat," řekl Menšík.

Státní dotace? Pozdě, ale přece

Na každém kilogramu masa proděláváme minimálně pět korun. To tvrdí ředitel zemědělské společnosti ZEAS Lysice Jiří Šafář. „Stáje pro výkrm prasat máme ve Štěchově a v Lomnici u Tišnova. Dříve jsme vykrmovali přes tisíc kusů prasat několikrát do roka, nyní kolem šest set padesáti. Prasnic jsme mívali přes sto šedesát kusů, teď jich máme přibližně sto třicet pět. Počet vepřů postupně snižujeme, jelikož výroba je těžce ztrátová. Zvažujeme, že ji bohužel budeme muset omezit ještě více," uvedl Šafář.

Stát podle něj živočišnou výrobu dlouho dostatečně nepodporoval. „Týkalo se to nejen prasat, ale i krav. To se v posledních dvou letech zlepšilo, protože vláda určité prostředky pro zemědělce našla. Jenže pro spoustu z chovatelů to bylo minutu po dvanácté a své podnikání vzdali," vysvětlil Šafář.

Jatka provozuje na Blanensku například společnost Zepo Bořitov. Podle jejich vedoucího Jaromíra Horáka je pro chovatele problémem vůbec prasata na jatka dostat. „Navzdory tomu, že je tady chovatelů málo, je jatečních prasat přebytek. Je to způsobeno i masivním dovozem vepřového masa ze zahraničí," uvedl Horák.

Maso z bořitovských jatek odebírá například Řeznictví a uzenářství BETAS z Lipovce. „Měli jsme hodně nabídek na prodej masa ze zahraničí. Bylo sice levnější, ale odmítli jsme to. Chceme podpořit regionální výrobce a udržet domácí trh," řekl spolumajitel společnosti Jiří Petlach.

Podle Českého statistického úřadu produkce vepřového masa v Česku loni klesla o tři a půl procenta, a zároveň stoupl jeho dovoz. „Zatímco v roce 2014 prodávali chovatelé kilogram prasete v průměru za 43,20 korun, loni to bylo jen 37,90 korun. Příjmy tedy klesly řádově o čtrnáct procent a náklady zůstaly víceméně beze změny. Je samozřejmé, že tak nikdo nemůže delší dobu podnikat. To je důvod, proč někteří končí s chovem," uvedl ředitel Svazu chovatelů prasat Jan Stibal.

Chovy podle něj mohou zachránit dotace. „Ty nyní dosáhly rekordních úrovní. Značná část prostředků má přijít v prvním pololetí. Bez těchto dotací by se v podstatě jednalo o likvidaci chovů," upozornil Stibal.