Zaměstnanci Krasu Boskovice se včera po dlouhé době dočkali splnění slibu ze strany vedení firmy. Všichni dostali zálohy ve výši tří tisíc korun tak, jak jim na pondělní veřejné schůzi slíbil výkonný ředitel.
Situace ale nadále zůstává velmi vážná. Plnohodnotné výplaty totiž zaměstnanci dostali naposledy za únor. Spokojeni tak rozhodně nejsou. „Je to aspoň něco, ale celkově to optimisticky nevidím. Ale výpověď dávat nebudu, mám těsně před důchodem, takže je pro mě dobrý každý den, kdy ještě ve fabrice budu,“ uvedla jedna pracovnice, která však nechtěla sdělit svoje jméno.
Předseda odborové organizace Jaroslav Pléha vítá splnění slibu ohledně vyplacení záloh. Ale celkově spokojen není. Včera tak ve firmě mimořádně zasedal závodní výbor, který vyslovil nesouhlas s pouhým vyplácením záloh. „Je to řešení na krátkou chvíli, není udržitelné to takto dělat. Navíc nám v závěru května bylo slíbeno něco jiného, a sice že do konce května dostanou zaměstnanci výplaty za březen a duben. Nedokážu odhadnout, jak budou nyní zaměstnanci reagovat,“ řekl.

Chtějí vědět, jak firma hospodaří

Členové závodního výboru také řediteli Krasu přednesli svoje připomínky k chodu firmy. „Poukázali jsme na oblasti, které by se měly řešit. Jde třeba o připravenost výroby, což je nejdůležitější. Aby se nestávalo, že bude nekvalitní materiál nebo bude něco chybět,“ řekl Pléha s tím, že chtějí mít k dispozici také podrobné hospodaření firmy. „Měli bychom je dostat během několika dnů. Chceme vědět, jak se věci mají. Pořád nám nesedí, že není na výplaty,“ doplnil odborář.
Výkonný ředitel Krasu Lubomír Vališka slíbil, že v pondělí zaměstnancům sdělí, kdy a kolik peněz bude firma schopna dále vyplatit. „Pracuji na tom, abychom příští týden vyplatili lidem další peníze,“ sdělil včera ředitel.
Majitelé firmy vyřizují úvěr, aby získali peníze na mzdy. „Zatím v tom není nic nového, bude to trvat ještě asi šest týdnů,“ dodal Vališka.
Výkonný ředitel, který je na svém postu teprve dva týdny, má teď před sebou hlavně období vyhodnocování. „Můj hlavní cíl je zjistit, jestli Kras Boskovice je schopen přežít nebo ne. A dát majitelům návrh, zda mají dál pokračovat, a pokud ano, tak jim navrhnout jak. Nebo navrhnout uzavření firmy,“ sdělil. Jasno chce mít do konce července.
O situaci v Krasu se zajímá i starosta Boskovic. Včera se sešel s předsedou odborů, ředitelem i personalistkou firmy.