Pyrotek CZ, ČKD Blansko Engineering a GMW měřicí technika. To jsou tři velké společnosti, které chtějí v blanenské průmyslové zóně Vojánky stavět výrobní haly a nabídnout nová pracovní místa. Na ploše čtyřiceti tisíc metrů čtverečních však bude moci své plány uskutečnit jen jedna z firem nebo maximálně dvě.

Potvrdil to vedoucí blanenského odboru investic a územního rozvoje Marek Štefan. „Stále se jedná. Konečné rozhodnutí ze strany města padne v závěru roku. Ale nejpozději koncem léta již musí mít zastupitelstvo od firem veškeré podklady, protože rozhodovací lhůta bude delší," vysvětlil Štefan.

Město plánuje firmám nejdříve pozemky pronajmout a později prodat. „Bude se posuzovat, kdo jakou navrhne cenu za metr, stabilita firmy na trhu, počet zaměstnanců a další věci. Myslím, že když se mezi sebou domluví dvě firmy, mohou nabídnout víc pracovních míst a celkově větší jistotu do budoucna než jedna společnost. Ale nechci předjímat rozhodnutí zastupitelstva," přiblížil Štefan.

Podle starosty Blanska Ivo Poláka měly firmy doložit přihlášky do konce dubna. Město tak mohlo mít jasno i dříve. Ale společnost GMW měřicí technika požádala o prodloužení termínu, aby mohla některé materiály doplnit. „Při zasedání rady města jsme se domluvili, že jí vyhovíme. Zalepené nabídky proto pošleme všem firmám zpátky a požádáme je, aby je doručily znovu. Nemá cenu s rozhodováním spěchat. Podle mých informací se některé firmy začaly domlouvat mezi sebou. Určitě se to odrazí i v jejich nabídkách," zhodnotil Polák.

Například ředitelka společnosti GMW měřicí technika Kateřina Chmelová uvedla, že mají zájem o všech čtyřicet tisíc metrů čtverečních v průmyslové zóně. „Takto o tom rozhodl náš pan jednatel. Chceme postavit jednu až dvě výrobní haly a skladovací prostory pro analogovou měřicí techniku. V budoucnu plánujeme ve Vojánkách postavit i lisovnu plastů," popsala Chmelová.

Nyní společnost zaměstnává pětaosmdesát lidí. „Práci chceme postupně nabídnout zhruba sto čtyřiceti zaměstnancům. Upřednostňujeme uchazeče z Blanenska. Půjde o dělnické profese. Vzdělání není důležité. Prioritou je pro nás manuální zručnost a ochota pracovat. Nyní dokonce zaměstnáváme i jednoho bezdomovce. Spolupráce s městem je velmi dobrá," pochvalovala si Chmelová.

Pyrotek CZ, výrobce žáromateriálů pro hliníkářský průmysl, hutě, slévárny a sklářský průmysl, nedávno postavil ve Vojánkách novou halu. Chce tam vybudovat další výrobní závod, protože jeho kapacity pro výrobu jsou už z velké části naplněné. „Bude ale záležet na tom, jak městu bude naše nabídka a časový harmonogram vyhovovat. Práci chceme nabídnout osmdesáti až sto dvaceti lidem. Máme zájem o všechny volné pozemky, ale jednáme i s dalšími firmami. Blíže to prozatím nebudu specifikovat," uvedl jednatel společnosti Otakar Havelka.

Na pozemcích v průmyslové zóně chce podnikat i šest menších firem. Jednou z nich je společnost Worksteel se sídlem v Senetářově. Do Vojánek hodlá přestěhovat celou svou strojírenskou výrobu. „Rádi bychom získali pět až šest tisíc metrů čtverečních. Postupně tam máme v úmyslu postavit tři haly a zaměstnat kolem patnácti lidí," sdělil ředitel společnosti Jiří Šebela.

Podle Štefana ale město o případném umístění menších firem rozhodne až poté, co bude mít jasno v tom, který ze tří velkých hráčů většinu pozemků obsadí. „Vyčkáváme, jestli nějaké pozemky zůstanou vůbec volné. Menším firmám můžeme nabídnout ještě osm tisíc metrů čtverečních v severní části Vojánek. Momentálně ale čekáme, jak se rozhodne společnost Atona, která o ně měla zájem již dříve," řekl Marek Štefan.

Město ještě zpřísní pravidla výstavby. „Pozemky budeme odprodávat až poté, co v nových halách firmy zahájí výrobu. Třeba v jiných městech se vyskytly i případy, kdy nějaký developer postaví haly a až pak shání investory. Nechceme, aby pozemky pak dlouho ležely ladem. Budeme to mít ve smlouvách ošetřené," doplnil starosta Blanska.