Ve firmě nyní pracuje 530 lidí. „V devadesátých letech byla trochu dramatická doba. Tehdy vznikly čtyři dceřiné společnosti, tři se od ČKD Blansko odtrhly. Přímými následovníky, kteří mohou používat název a logo společnosti, jsou ČKD Blansko Holding a Small Hydro,“ vysvětlil současný stav manažer marketingu Radek Švéda.

Rozdrobení společnosti je i jednou z hlavních příčin, proč se teď výroba soustředí jen na oblast vodní energetiky. „Kromě turbín vyrábíme také uzávěry a další komponenty pro střední i malé vodní elektrárny. Děláme projekty na klíč. Vodních elektráren nyní vzniká méně. Technologie se však stále vyvíjejí, proto je potřeba starší zařízení modernizovat nebo opravit,“ řekl Švéda.

Před devětaosmdesátým rokem existovalo úzké propojení mezi městem a strojírenským podnikem. Firma ČKD tenkrát spolupracovala také s blanenskými školami a zaměstnance si v podstatě vychovala.

Závody motorových člunů na rybníku Olšovec - ilustrační foto.
Zrušeno. Pro závody člunů na Olšovci je málo vody

V současné době už taková spolupráce nefunguje. „Vztahy mezi městem a ČKD jsou zcela standardní. Jediná spolupráce vzniká v případě nějaké společenské akce, když je potřeba, aby spolupracovalo kulturní středisko a firma. Upřímně, ani jsem nevěděl, že mají devadesátileté výročí,“ řekl blanenský starosta Ivo Polák.

Historie strojírenství a železářství má na Blanensku dlouhou historii. „První zmínky o primitivních hutích v našem regionu pocházejí už z roku 1698,“ informoval amatérský historik a zaměstnanec podniku Pořízka. V té době patřilo blanenské panství rodu Gellhornů. Ti v roce 1766 prodali panství i železárny šlechtickému rodu Salmů. V jejich vlastnictví továrna dlouho vzkvétala. To se změnilo až ve druhé polovině devatenáctého století. V roce 1896 ji kníže ze Salm-Reifferscheidtu Hugo Leopold prodal pražské firmě Breitfeld, Daněk a spol.

Kvůli finančním potížím se v roce 1927 Breitfeld, Daněk a spol. spojila s koncernem Českomoravská-Kolben. Tak vznikla velká strojírenská skupina Českomoravská, Kolben & Daněk, zkráceně ČKD. V té době začala firma vyrábět vodní, mlýnské, potravinářské a dřevoobráběcí stroje.

Při preventivní akci Bezpečné kempování policisté obešli návštěvníky kempu Olšovec v Jedovnicích. Dospělí se dozvěděli, jak si poradit se zloději, děti dostaly dárky.
Hlídá nás pes, slyšeli policisté, když radili lidem v kempu

PERSONALISTA FRANTIŠEK POŘÍZKA ŘÍKÁ:

S ČKD žiji celý život

Blansko /ROZHOVOR/ - Firma ČKD Blansko zažila dobré i horší časy. „V našem oboru jsme stále dobří,“ tvrdí dlouholetý zaměstnanec František Pořízka.

Jak dlouho ve společnosti pracujete?
Přes čtyřicet let. Začínal jsem u soustruhu, pak jsem vystřídal mnoho pozic. Je to vztah na celý život. Zajímám se hodně o historii podniku, mám doma soukromý archiv.

Kdy byla blanenská firma na vrcholu?
V polovině osmdesátých let. Tehdy zde pracovalo 4225 lidí. Vyváželi jsme do celého světa, vyráběli i obráběcí stroje. Nejen turbíny.

Do jakých nejexotičtějších míst ČKD vyváželo?
Bylo jich hodně. Například Brazílie, Mexiko, Etiopie, Pákistán. Vyváželi jsme dost i do Číny a Sovětského svazu. Do Ruska exportujeme i teď. Vlastní nás ruská společnost.

Ilustrační fotografie.
Alergie na bodnutí hmyzem? Záchranka vyjížděla k 62 pacientům