e Skrchově se letos chtěli pustit do opravy Obecního úřadu. Stejně jako do obnovy tamní silnice, která je ve špatném stavu a plná děr. Podobné plány si však nyní musí starostové obcí na Blanensku pořádně rozmyslet. S letošní změnou systému proplácení DPH u evropských dotací z Programu rozvoje venkova budou muset zřejmě sáhnout hlouběji do obecní kasy.

„Evropská komise totiž rozhodla, že DPH se už nedá brát jako způsobilý výdaj. Došlo tak k diskriminaci příjemců dotací ze strany Evropské unie,“ informoval mluvčí Ministerstva zemědělství Petr Vorlíček.

Právě Ministerstvo zemědělství dočasně DPH obcím, které čerpaly peníze z Programu rozvoje venkova, proplácelo. S tím, že po ujasnění pravidel dotací, je bude platit Evropská unie. Ta však letos rozhodla, že DPH z dotací není pro obce způsobilý výdaj a že si je tak budou muset platit sami. Což by pro ně znamenalo navýšení spolupodílu na evropských dotací ze současných deseti na téměř třicet procent.

Na to malé obce, pro které je přednostně evropský dotační Program pro rozvoje venkova určen, nemají peníze. „Nutně bychom potřebovali spravit budovu Obecního úřadu, která stojí od padesátých let,“ řekla starostka Skrchova Věra Kolářová s tím, že tamní radní nechali vypracovat na rekonstrukci projekt.

Přišel na sto padesát tisíc. Skrchovští však teď neví, jestli to nebyly vyhozené peníze. Opravu budovy vyčíslili na čtyři milióny korun. O ně chtěli požádat z evropského fondu. Z obecní pokladny hodlali uvolnit desetinu, tedy zhruba čtyři sta tisíc. „Když už pro nás teď není DPH způsobilým výdajem, mohlo by to znamenat, že je z dotace budeme platit sami. Pak by se náš podíl na opravě navýšil skoro na milión a dvě stě tisíc. A na to nemáme,“ zoufala si skrchovská starostka.

Zatím bude DPH platit stát. „Je v zájmu korektního chování státu, tyto výdaje obcím uhradit. Jinak by museli zaplatit o devatenáct procent víc. Což by vedlo k ohrožení nebo zrušení investic do jejich rozvoje,“ uvedl Vorlíček.

Jak to však bude dál, nikdo netuší. Starostové obcí se tak do dalších investic příliš nehrnou. Navíc se obávají, že jim započaté opravy nikdy neproplatí.

Do pětimiliónové opravy silnice se pustili v červnu v Lazinově. Na zaplacení svého podílu si v obci vzali půjčku půl miliónu. S proplacením zbývající částky počítají z evropských dotací. Pokud by však museli podle nových dotačních podmínek z celé sumy Lazinovští platit DPH, navýšil by se jejich podíl na téměř milión a půl. „Pořád doufáme, že stát splní sliby a DPH nám proplatí. Ale tento stav pro nás stejně znamená nejistotu, takže se bojíme pouštět do dalších oprav,“ prohlásil starosta Lazinova Pavel Novotný.

Přitom i s právě probíhajícími pracemi dokončí pouhou polovinu nutných oprav silnic a chodníků v obci. Na zbytek mají už Lazinovští vypracovaný projekt. Jen musí ještě sehnat peníze.