Pozemky v blanenské průmyslové zóně, za které Pavel Blata zaplatil zálohu, by neměly ležet ladem. Blata totiž hodlá dodržet smlouvu s vedením města Blanska, podle které by měl stavby na blokovaných pozemcích zkolaudovat nejpozději jednatřicátého prosince příštího roku. Potvrdil to předevčírem při jednání se starostkou Blanska.


Že se mu podaří pozemky zastavět v daném termínu, o tom však starostka Jaroslava Králová pochybuje. „Nevím kolik ze svého záměru bude pan Blata schopný zrealizovat. Možná bude potřeba požádat o povolení prodloužení termínu. Ale snad se to už někam pohne,“ přemýšlí starostka. Pokud by se firma Blata nerozšířila na další pozemky, musel by za ně výrobce legendárních mini biků platit nájem. „Kdybychom postupovali, tak jak máme, město nemůže nic ztratit. Pan Blata by naopak přišel o peníze navíc,“ podotýká starostka.


Firma Blata byla jedna z prvních, která se v průmyslové zóně usadila. Tehdy Blata získal pobídkovou dotaci. V blízké budoucnosti by rád rozšířil výrobu i do dalších tří hal, které hodlá na blokovaných pozemcích postavit. „Za ty už zaplatil zálohu, která tvoří víc jak polovinu z celkové ceny, takže pozemky bychom mu nemohli úplně odejmout,“ vysvětluje starostka.

Momentálně se firma Blata vzpamatovává z problémů s Čínou, kde jeho nápady zkopírovali. Naděje vkládá do nového motocyklu Blata125. „Na prvním místě je, aby se vyráběla motorka. Všichni ji chtějí. A příští rok začneme v průmyslové zóně stavět,“ slibuje Blata. Ještě letos chce zažádat o zahájení územního řízení. Dodává, že v Blansku potom vznikne asi padesát volných míst různých profesí, od soustružníků po mechaniky. Podle Jiřího Dvořáka z blanenského úřadu práce je právě po takto zaměřených pracovnících poptávka. „Padesát volných míst je pro trh práce dobrých, pokud ale nejde o obráběče kovů. V tom případě by bylo těžké tato místa zaplnit,“ míní Dvořák.