Veletrh cestovního ruchu Regiontour se letos společně s veletrhem Go koná od čtvrtka sedmnáctého do neděle dvacátého ledna na brněnském výstavišti. „Blansko budeme tak jako v předchozích několika letech prezentovat pouze ve stánku Jihomoravského kraje," řekl Jiří Kučera z kanceláře tajemníka blanenské radnice.

Podle něj se u pultu ve stánku bude Blansko střídat ještě s Boskovicemi, Letovicemi a dalšími městy Blanenska. „Novinkou naší prezentace bude například propagace nových expozic v blanenském zámku nebo nová vyhlídka z věže kostela svatého Martina," přiblížil Kučera.

Zřídit pro Blansko na brněnském veletrhu samostatný stánek se podle něj nevyplatí. „Už asi čtyři roky na tomto veletrhu vlastní stánek nemíváme. Stojí totiž poměrně dost peněz a není to příliš efektivní. Nyní si lidé už mnohem raději vyhledají informace o regionu přes internet než pomocí propagačních letáků," uvedl Kučera. Proto raději než do vlastního stánku na cestovatelském veletrhu Blansko investuje peníze do propagace na internetu.

Svůj stánek letos na veletrhu nebudou mít ani Boskovice. „Boskovice se na tomto veletrhu prezentují každý rok. Od samostatného stánku jsme ale ustoupili už loni. Propagační materiály budou k dispozici ve stánku Jihomoravského kraje," řekla místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková.

Návštěvníkům veletrhu se Boskovice letos představí například prostřednictvím nové knihy o městě. „Knížku jsme pokřtili první adventní neděli. Je to barevná publikace s velkým množstvím fotografií a textem v češtině, angličtině a němčině," uvedla místostarostka.

Ve stánku Jihomoravského kraje budou mít své zastoupení i Letovice. „Propagovat budeme především letovický zámek a představíme například i kalendář s tématem muzea Letovicka, například Horní Smržov nebo modelové kolejiště ve Křetíně," řekla Radka Marková z letovického informačního centra.

Oproti loňsku svůj samostatný stánek nebudou mít ani místní akční skupiny Boskovicko Plus a Partnerství venkova. „Bylo by to pro nás příliš nákladné, takže využijeme možnosti prezentace ve stánku Jihomoravského kraje. Tam představíme učebnice regionální vlastivědy a prvouky pro žáky základní školy. Na nich se podílely Místní akční skupina Boskovicko Plus, Místní akční skupina Partnerství venkova a Místní akční skupina Sdružení pro rozvoj Poličska," řekl místopředseda skupiny Boskovicko Plus Zdeněk Peša. Na sepsání učebnic se podíleli i učitelé dvaadvaceti základních škol jednotlivých regionů. „Hlavní myšlenkou, proč se chceme takto na veletrhu prezentovat je to, že o nejzajímavějších místech regionu vědí nejvíce právě místní lidé," doplnil Peša.

Turistickým lákadlem Blanenska jsou ale především jeskyně Moravského krasu. „Jeskyně budeme propagovat ve stánku Správy jeskyní České republiky. Letos bude ke stánku turisty lákat imitace jeskyně s krápníky," řekl vedoucí Správy jeskyní Moravského krasu Jiří Hebelka.