Lidé se v době ekonomické krize snaží ušetřit, takže nejčastěji kupují zájezdy až na poslední chvíli.

„Před sezonou kupovali lidé zájezdy málo, ale v červnu a především v červenci byl zájem obrovský,“ sdělila Renata Čadová z cestovní kanceláře Slunce a sníh v Boskovicích.

Podle Čadové si lidé zájezdy kupovali jen pár dní před odjezdem. „O last minute zájezdy je letos velký zájem, lidé chtějí na dovolené ušetřit. Často přicházejí s určitou stanovenou částkou, pod kterou nechtějí jít. U autobusových zájezdů je to do deseti tisíc korun, u leteckých do patnácti tisíc,“ uvedla Čadová.

Podle ní také lidé slevují ze svých požadavků. „Protože jsou letos last minute zájezdy o asi deset až dvacet procent dražší, lidé, aby se vešli do svého limitu, slevují ze svých požadavků. Místo all inclusive tak například chtějí jen polopenzi,“ upřesnila Čadová, která dodala, že kvůli nízkým cenám si lidé objednávají nejčastěji dovolenou do Chorvatska, Bulharska a Řecka.

Výrazný zájem o zájezdy na poslední chvíli potvrdila i Věra Krejčí, majitelka cestovní kanceláře K&M TOUR, která zájezdy prodává v Boskovicích a Olešnici. „Hodně lidí čeká na last minute, chtějí dovolenou pořídit co nejlevněji. Jinak jsme ale pokles zákazníků nezaznamenali, máme své stálé klienty,“ řekla Krejčí.

Do blanenské cestovní kanceláře GO 99 naopak letos přišlo lidí méně. „Během zimy jsme prodali zájezdů výrazně méně než loni, tržby jsou letos menší. O zájezdy na poslední chvíli je ale nyní zájem větší než vloni, hlavně o dovolené v Chorvatsku a Bulharsku,“ řekl Tomáš Zukal z cestovní kanceláře.

Pokles prodeje zájezdů před sezonou byl také v cestovní kanceláři Relaxace v Blansku. „Lidé v zimě a na jaře nakupovali málo. Proto jsme s cenami zájezdů šli o deset až patnáct procent dolů. Nyní ale chodí lidí hodně, nakupují zájezdy na poslední chvíli,“ sdělila vedoucí blanenské pobočky Martina Filandová.

Ta doplnila, že s nimi lidé nejčastěji jezdí do Chorvatska. „Jezdíme autobusem přímo z Blanska, takže to se lidem hodně líbí,“ dodala Filandová.

Zájezd na poslední chvíli kupoval i Zbyněk Štěpánek z Olomučan, který využívá nabídek last minute už několik let. „Zájezd do Řecka jsme kupovali až dva nebo tři dny před odletem. Nabídek bylo hodně, jen bylo těžší sehnat odlet z Brna,“ uvedl Štěpánek.