Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podnikání

26.7.2016

Pálenice na Blanensku hlásí slabší sezonu u meruněk. Slivovice bude dost

Blanensko – Nesmí chybět na žádné domácí oslavě nebo svatbě. Jako první pomoc nastupuje v zimních obdobích, kdy je často nepostradatelným lékem při boji s bacily. Řeč je o lahvi domácí pálenky. Z jablek, třešní, meruněk nebo švestek. Do pěstitelské pálenice pravidelně míří například Alois Zouhar ze Senetářova. „Do pálenice jezdím každý rok. Podle toho, co se urodí. Loni to byla jablka. Letos mám dost švestek, tak bude slivovice," pousmál se muž. Podle zahrádkářů i provozovatelů pálenic na Blanensku, které redakce oslovila, poznamenaly letošní úrodu ovoce jarní mrazy. Na některých místech regionu ve velkém pomrzly meruňky, broskve a třešně. Pálenky z tohoto ovoce tak bude méně než loni.

22.7.2016

Skryté prémie pro Kapsch

Rakouská firma Kapsch dostává od českého státu stamilionové odměny za to, že systém efektivně funguje. Na konci letošního roku by celková odměna za deset let měla přesáhnout 1,6 miliardy korun.

20.7.2016

Supermarkety stále shánějí brigádníky. Ti mají o práci menší zájem než dřív

Blanensko – Student Petr Starý pracuje v Kauflandu jako brigádník už skoro dva roky. Na vlastní oči vidí, že v prodejně hledají pracovníky. „Brigádníky tam shánějí pořád. Já jsem s prací spokojen, takže za mě nikoho hledat nemusí. Už vím, co dělat a nemusím se nikoho ptát. V práci doplňuji zboží do určitého sektoru. Třeba k cukrovinkám," popsal student. Ten se na brigádu v obchodě zeptal při nočních inventurách, při kterých pomáhal.

15.7.2016

Deset let Twitteru v deseti bodech

Původně se sociální síť jmenovala Stat.us a měla fungovat jako komunikační nástroj pro sdílení informací mezi členy malých skupin ve firmách. Pro historii Twitteru, který 15. července slaví deset let od spuštění, je příznačné, že z původního konceptu nezůstalo prakticky vůbec nic. Vybrali jsme 10 nejzajímavějších okamžiků z jeho minulosti.

13.7.2016

Školní mléko: české dotace na tlusté děti

Stát na jedné straně bojuje proti tloustnutí dětí, současně ve stále větší míře dotuje přeslazené a tučné mléčné výrobky pro školáky. Smetanových krémů dostávají žáci skoro šestkrát víc než před deseti lety.

12.7.2016

Ceny půdy dál rekordně rostou

O téměř 22 procent stouply v letošním prvním pololetí tržní ceny zemědělské půdy v porovnání s posledním čtvrtletím loňského roku. Hektar půdy se v Česku nyní prodává v průměru za 207 tisíc korun.

11.7.2016

Důkaz ekonomického oživení? Index spodního prádla

Výkon ekonomiky nemusí měřit jen klasické statistiky jako HDP. Existuje i celá řada dost podivných ekonomických indikátorů. A podle některých se zdá, že opravdu špatné časy jsou za námi.

8.7.2016

Po rekordní přijde velmi špatná úroda jablek. Pěstitelé počítají milionové škody

Blanensko – Zhruba za čtrnáct dní začne sklizeň višní. Jarní mrazy se na nich nepěkně podepsaly. Největší obavy ale mají zemědělci z úrody jablek, která bude oproti loňsku jen třetinová.

2.7.2016

Před 40 lety začal Apple psát historii

New York - Ve čtvrtek 1. července 1976 začal Apple prodávat svůj první počítač označený prozaicky jako Apple I. Ačkoli to byla jen stavebnice s mikroprocesorem bez klávesnice a bez displeje, pro americkou firmu znamenala odrazový můstek k dnešnímu dominantnímu postavení ve světě technologií.

17.6.2016

Gatema otevřela nové sídlo v průmyslové zóně. Vyšlo na desítky milionů

Boskovice – Novou administrativní budovu ve čtvrtek slavnostně otevřeli ve společnosti Gatema v Boskovicích. Stala se součástí průmyslové zóny, ve které působí i řada dalších velkých boskovických firem.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ
13.6.2016

Objevte krásu údolí Říčky v Moravském krasu

Jižní Morava – Projekt ocení nejenom návštěvníci údolí Říčky, ale také pomůže chránit přírodní hodnoty, které představují například vyhlášené jeskyně v této části Moravského krasu. Naším cílem je vybudovat posezení pro turisty.

AKTUALIZOVÁNO
6.6.2016

Soupeření mezi firmami zvyšuje mzdy. Lidé berou skoro o patnáct set korun víc

Jižní Morava – Mzdy stoupají a inflace se drží. Zaměstnanci v Jihomoravském kraji tak průměrně dostali v prvním čtvrtletí o necelých patnáct set korun více.

25.5.2016

Firmy chtějí volné pozemky. Rozhodne nabídnutá cena nebo počet zaměstnanců

Blansko - O volnou plochu v blanenské průmyslové zóně Vojánky mají zájem tři velké firmy. Získat je ale může jen jedna, nanejvýš dvě. Město rozhodne koncem roku.

22.5.2016

Premiér Sobotka slíbil pomoc pěstitelům. Chce fond proti nepojistitelným rizikům

Břeclavsko – Dubnové mrazy, které přinesly vinařům a ovocnářům až miliardové škody, byly impulsem pro setkání předsedy vlády Bohuslava Sobotky s hejtmanem Michalem Haškem a se zástupci pěstitelů ve Valticích. Sobotní jednání přineslo shodu na budoucích systémových opatřeních.

7.5.2016

Mráz silně poškodil jabloně nebo rybíz. V Lysicích zničil celou úrodu hrušek

Blanensko - Až minus čtyři stupně naměřili koncem dubna v některých ovocných sadech na Blanensku. Zemědělci postupně sčítají rozsah škod, které několikadenní mráz na ovoci způsobil.

29.4.2016

Letošní úroda ovoce je v ohrožení. Několikadenní mráz poškodil část sadů

Blanensko – Koláč, šťáva nebo marmeláda z višní. Na to si bude muset Jiří Jelínek z Adamova letos zřejmě nechat zajít chuť. Stejně jako na sladké hrušky ze své zahrádky. Rozkvetlé stromy mu totiž začátkem týdne spálil mráz.

28.4.2016

Vyrobila obří Štefánikovu sochu. Slévárna v úpadku chce růst a splácet dluhy

Blansko – Kašnu na náměstí Svobody v Brně nebo obří sochu Milana Rastislava Štefánika pro Bratislavu vyrobila slévárna DSB Euro, dnes Ernst Leopold v Blansku. Svými výrobky zásobovala automobilový a petrochemický průmysl nebo strojírenství po celém světě. Jenže za bývalého generálního ředitele Milana Hlaváče se podnik s třistaletou tradicí dostal do mnohamilionových dluhů. Krajský soud v Brně letos v lednu vyhlásil jeho úpadek. A ve středu rozhodoval o tom, jestli na firmu vyhlásí konkurz, nebo schválí její reorganizaci.

21.4.2016

Nadprůměrná vláha na jižní Moravě nahrává pěstování řepky i ovoce

Jižní Morava - Vypadá to letos nadějně, radují se jihomoravští zemědělci. Podle projektu Intersucho, který vedou vědci Mendelovy univerzity v Brně a společnost CzechGlobe, mají jihomoravské půdy nadprůměrné množství vláhy. Pokud nečekají Moravu extrémní výkyvy počasí, bude se podle pěstitelů dobře dařit řepce či obilninám.

20.4.2016

Nízké výkupní ceny ničí zemědělce. Trend je alarmující, varuje agrární komora

Blanensko - Kvůli nízkým výkupním cenám masa, mléka i obilí zemědělské podniky na Blanensku silně prodělávají. Vyrovnat ztráty je stále těžší.

6.4.2016

Pivovar Černá Hora sází na nové složení limonád. Cena má zůstat stejná

Černá Hora – Malináda, Citronáda a Koala. To jsou nové limonády Pivovaru Černá Hora. Nahrazují jejich chuťově podobné předchůdce. „Díky nové receptuře získaly limonády výraznější a lepší chuť, takže ty, co jsou v prodeji teď, plánujeme časem zrušit," vysvětlila Lucie Tučková z pivovaru.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ
29.3.2016

Nemáte na zaplacení daně, nestíháte přiznání? Zkuste odklad a ušetříte

Praha - Nezaplatili Vám faktury? Máte jiné starosti a nestíháte vše potřebné pro podání daňového přiznání?

22.3.2016

Značku Regionální potravina má kozí mléko z Šošůvky i Drnovický koláč

Blanensko – Celkem devět výrobků s výjimečnou kvalitou a chuťovými vlastnostmi z Jihomoravského kraje ocenila odborná komise soutěže Regionální potravina 2016. O tuto značku, která je zárukou místního regionálního původu, se letos ucházelo 183 produktů od 54 výrobců. O logo soutěžily v devíti kategoriích. Z Blanenska je získaly hned dva výrobky.

16.3.2016

Daňové přiznání za 15 minut

Praha - Tisíce občanů tráví zbytečně moc času nad zpracováním daňového přiznání. Je jim to nepříjemné a tak vše nechávají na poslední chvíli a přitom s Deníkem Vám celá procedura nezabere více jak 15 minut.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ
14.3.2016

Jak snadno ušetřit tři tisíce ročně? Začněte u elektřiny a plynu!

Ceny za plyn nebo elektřinu v ČR se liší kraj od kraje. Rozdíly jsou v řádu stovek a tisíců korun. Konečnou cenu energie totiž vedle jejího dodavatele určuje i její distributor. A právě jejich ceny se značně liší. To však domácnosti nemusí zase až tolik zajímat, důležité pro ně je, kdo jim energii prodá nejlevněji.

13.3.2016

Zvýšit zájem o řemesla? Boskovické firmy proto pustí děti do svých provozoven

Boskovice – Čalouníci, zámečníci, obráběči kovů či svářeči. I to jsou tradiční řemesla, která dnes vymírají. Sehnat kvalifikované zaměstnance v těchto a podobných profesích je pro výrobní firmy složitým úkolem. V Boskovicích se s tímto problémem rozhodlo bojovat osm firem. Žákům základních i mateřských škol nabídly exkurze do svých provozoven.

25.2.2016

Slévárna dluží přes sto milionů. Soud ji poslal do úpadku

Blansko – Klement Gottwald a Georgi Dimitrov. Mohutné litinové sochy zdobí areál slévárny DSB Euro v okrajové části Blanska. Několikatunové kolosy. Do podobně obřích rozměrů však postupně narostly i dluhy zmíněné společnosti. Aktuálně přesahují sto milionů korun a firma se dostala do úpadku. Ten vyhlásil Krajský soud v Brně koncem ledna a věřitelé mají dva měsíce na to, aby se přihlásili o své pohledávky.

5.2.2016

Ledeko končí s chovem prasat. Výkupní ceny klesají, chybí ruský trh

Blanensko – Letovická zemědělská společnost Ledeko léta patřila mezi tradiční chovatele prasat na Blanensku. Letos ale své vepříny definitivně zavře. „Po zralé úvaze jsme se rozhodli, že končíme. Ačkoliv chov prasat měl v naší společnosti od osmdesátých let minulého století velkou tradici. Bohužel ale už pro nás není únosné chov nadále udržovat. Náklady na výrobu jsou daleko vyšší než prodejní ceny," zdůvodnil Kamil Vystavěl z Ledeka. Nyní už společnost chová jen několik stovek kusů prasat.

28.1.2016

Zákon má omezit prodej půdy kvůli spekulantům. Někteří zemědělci jsou proti

Blanensko - Agrární komora chce uzákonit právo na přednostní koupi pole pro nájemce. Mnozí zemědělci jsou proti takovému omezení.

21.1.2016

Inovační centrum pomáhá nastartovat firmy: podnikatelé si plní sny v inkubátoru

Jižní Morava - Už třináct let pomáhá Jihomoravské inovační centrum začínajícím technologickým firmám. Řada z nich je dnes úspěšných po celém světě. Aktuálně organizace podporuje asi třicet firem. Platí ji Jihomoravský kraj a Brno. Pronájmem prostor a tvorbou výzkumných projektů si centrum na svůj provoz dokáže zčásti vydělat. Jeho rozpočet je asi šedesát milionů korun. Ne všem ale centrum dokázalo pomoci.

16.1.2016

Firmám v kraji se daří. Nabírají stovky nových zaměstnanců

Jižní Morava – Výjimečný. Tak odborníci hodnotí uplynulý rok z hlediska ekonomiky. Rostla závratným tempem a zakázky se firmám hrnuly. Společnosti tak na začátku roku akutně shánějí nové zaměstnance, aby dodržely dané termíny. Volných míst je v kraji 8 097 a na jedno z nich připadá sedm uchazečů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení