Čerstvý stříbrný medailista Václav Kolář se ovšem místo radosti na sebe paradoxně zlobil. „Byl jsem strašně naštvaný. Ještě tři sekce před koncem jsme na tom byli s vítězným Gutierrezem stejně. Pak jsem udělal zbytečné chyby a přišel o zlato," trápil se ještě po příjezdu druhý nejlepší muž nejprestižnější kategorie.

Závody se jely ve východoněmeckém Scheibenbergu. Městečko zaslíbené trialovým šlapačkám si po předloňském úspěšném pořádání evropského poháru v biketrialu trouflo na mistrovství Evropy. Překážky byly podobné a pro blanenské jezdce dost netypické. „Jelo se na sypkých, klouzavých trialových terénech, takové hrabačky. Kluci se tomu v tréninku vyhýbají, jenže mistry dělá právě to, že umí zajet na každém povrchu," vysvětlil Radim Kakáč.

Nejmladší z blanenské trojice, Václav Gryc, bojoval posledním rokem v kategorii junior. Po prvním kole to s ním vůbec nevypadalo růžově, jel kolem třetího místa. Ve druhém však zajel výborně, stáhl neskutečných dvacet bodů a nakonec získal zlato. „Vašek se o svém prvenství dozvěděl až z rozhovoru s českou televizí a ještě dlouho nemohl uvěřit, o to větší pak byla jeho radost," říká Kakáč.

V seniorech se Martin Kakáč podobně protrápil prvním kolem. „Nakonec i Martin body ve druhém kole stáhl a doslova vydřel třetí místo," popsal jeho boj Radim Kakáč. „Já jsem spokojený. Tyhle tratě mi nesedí, nebyly tam žádné přeskoky, jelo se nahoru nebo dolů svahem, takže třetí místo beru," zhodnotil svoje vystoupení Martin Kakáč.

Blanenská hvězda Václav Kolář si to rozdala o prvenství se svým velkým kamarádem a soupeřem, Španělem Raulem Gutierrezem. „Jejich závod byl neskutečně vyrovnaný, Vašek po prvním kole dokonce o dva bodíky vedl. Ve druhém kole se přetahovaná o místa ještě přiostřila, nakonec však o tři body Španěl zvítězil," uvedl k tomu Radim Kakáč. Ani prohra ale jejich přátelství nezkalila. „Mrzí mě to, ale určitě se na něj nezlobím. Doufám, že před mistrovstvím světa budeme společně dva týdny trénovat ve Španělsku," plánuje Kolář.

Světový šampionát se jede na tři závody ve Francii, Španělsku a Itálii na konci července a na začátku srpna. O víkendu pokračuje seriál Vema mistrovství České republiky čtvrtým závodem v Březové u Sokolova. Po něm bude jasné o konečných nominacích na mistrovství světa.

Mistrovství Evropy v biketrialu Scheibenberg – Německo

elite: 2. Václav Kolář

senior: 3. Martin Kakáč

junior: 1. Václav Gryc

HYNEK SKOTÁK
JANA KAKÁČOVÁ