MILAN DANĚK,
běžec


Proč jste se pokusili převzít skomírající Okresní ligu vytrvalců, která má za sebou čtvrtstoletí své existence?
V první řadě ta soutěž opravdu již posledních pár let skomírala. Nikdo v podstatě nevěděl, jestli ji někdo vyhlašuje, nebo ne. Vázla komunikace s lidmi, kteří ji měli na starosti. Pro mě osobně je ta soutěž srdcovou záležitostí. V poslední době už neměla soutěž, kterou před lety založila velká postava běhu na Blanensku, Zdeněk Tomášek, takovou úctu a váhu. Je na čase to změnit.

Jaké kroky musíte podniknout, abyste dali soutěži nový impuls?
Předně se musíme domluvit s Okresním svazem atletiky, pod který liga vytrvalců doposud spadala. Proti lidem, kteří se na chodu této běžecké legendy podíleli, nic nemáme. Jenže už jsou to starší lidé a musí uznat, že doba se změnila a už na to nestačí. Je to citlivá věc. Nechceme nikoho urazit. Víme, že udělali pro běhání dost, vážíme si jich, jenže směrem, kterým se soutěž vytrvalců ubírala, by bylo už možná za rok po ní.

Máte z něčeho obavu, co by vám mohlo zkomplikovat pokus o znovuzrození soutěže?
Ne. Všchni, co se chtějí na organizaci podílet, jsou pravidelnými účastníky okresních běhů, takže prostředí známe. Láká nás dát vytrvalcům nový impuls.

ZDENĚK HLAVÁČ, běžec, ředitel závodů Hraběnka Cup

Mohl byste přiblížit smysl a cíl nové Okresní soutěže běžců vytrvalců?
Na Blanensku se během roku pořádá více než dvě desítky běhů s bohatou tradicí. Na základě výsledků z nich chceme na konci sezony vyhlásit nejlepšího běžce vytrvalce. Smyslem soutěže není organizovat závody. Jde jen o celkové vyhodnocení těchto závodů. Chceme běžcům z Blanenska umožnit zapojit se do celoroční soutěže a sledovat, jak si v průběhu roku vedou. Zvýšit zájem lidí o běhání, a třeba i pořadatelům zvýšit počet startujících.

Kdo se bude moci do soutěže vytrvalců zapojit?
Započítáme výsledky všech závodníků i rekreačních běžců závodících za některý sportovní oddíl okresu Blansko nebo běžců majících zde trvalé bydliště, starších osmnácti let.

Jaký nastavíte systém?
Každému běžci bude do konečného pořadí a hodnocení započítáno pouze třináct nejlepších umístění ze dvaceti závodů. Je to proto, aby třeba někdo nevyhrál takříkajíc za účast. Běžce rozdělíme do pěti kategorií. Tří mužských a dvou ženských, podle věku.

A celkový vítěz?
Absolutním vítězem bude běžec bez rozdílu věku či pohlaví. Samozřejmě vyhlásíme i vítěze jednotlivých kategorií, ale celkový vítěz bude jeden.