Hladinu jedovnického rybníka Olšovec dračí lodě rozvlní už v sobotu pětadvacátého července. Závody Olšovec Open se tam vrací po více než šesti letech. Přihlásit se můžou profesionální i amatérské posádky v kategoriích pro deset nebo dvacet závodníků. Uzávěrka registrací je v úterý jednadvacátého července. „Zatím je přihlášeno deset posádek, ale ze zkušenosti vím, že v posledním týdnu se vždycky registruje nejvíce lidí. Čekáme jich tedy mnohem víc," uvedl ředitel závodu Tomáš Dvořák. Od deseti hodin se pojedou závody na dvě stě metrů a od čtyř závody na tisíc metrů. Večer bude následovat hudební program.

Na závody přijede i profesionální jezdec Jaroslav Kotolan. „Na Olšovci pojedu Grand Prix. Dračí lodě jezdím už od roku 2011. Původně jsem chtěl začít veslovat, ale byl jsem na to moc starý. Trenér v naší posilovně ale zrovna koupil dračí loď. Tak jsem to zkusil a od té doby mě to nepustilo," uvedl Kotolan.

Letovické závody Křetínka Cup se na tamní přehradě pojedou už pošesté. Dvaadvacátého srpna se tam sjedou amatérské posádky z okolí. Kromě závodů dračích lodí se návštěvníci mohou těšit na ukázku letecké akrobacie nad přehradou a večerní koncert. „Zatím je přihlášeno dvacet posádek, ale čekáme jich zhruba šedesát. Těší nás také, že je o závody čím dál tím větší zájem. Přihlásit se mohou firemní kolektivy či přátelé, kteří dají dohromady posádku. Všem půjčíme veškeré vybavení, vysvětlíme jim techniku. Zkušený kormidelník je provede tréninkem a pak i samotným závodem," uvedl pořadatel závodu a starosta Letovic v jedné osobě Vladimír Stejskal.

DOMINIK ABSOLON