Draci mají před sebou ještě domácí dohrávku s Blanskem, už teď je ale jisté, že základní část zakončí stejně jako v loňské sezoně na druhé příčce za ostravskými Arrows. „Po rozpačitém startu se nám druhá polovina základní části povedla. S druhým místem jsme spokojení,“ uvedl trenér obhájců titulu Hynek Čapka.

Co podle něj základní část ukázala? „Že máme nejlepší nadhazovače a nejlepší obranu. Teď ještě zapracovat na útoku, kde se nám nedařilo stahovat body tak, jak jsme chtěli. To pak rozhodlo některé zápasy a možná i boj o první místo,“ popsal lodivod Draků, jehož svěřenci si v dosavadních šestadvaceti zápasech připsali osmnáct výher a osm porážek.

V závěru základní části začal úřadující šampion zbrojit na play-off. Nejprve ho posílil rodák z Aruby (ostrov v Karibském moři – pozn. red.) Eugene Helder, následně pak dva hráči z Venezuely – catcher Pabel Manzanero a nadhazovač Omar Conoropo. „Eugene hrál dlouho na profesionální úrovni v Americe, jde o velkou posilu. Zároveň jsme měli problém na catcherovi a Pabel zatím vypadá velmi dobře. Stejně tak Omar, který doházel všechny zápasy, v nichž nastoupil,“ přiblížil kouč Draků.

Spoléhat naopak dál nemůže na Američany Michaela Vargu a Marcuse Jensena. „Jensen přestoupil do německého Bonnu a s Vargou jsme rozvázali smlouvu. Jeho výkony neodpovídaly našim představám. Nepočítáme už ani s Jasonem Jarvisem, který se měl k týmu připojit v květnu,“ připomněl Čapka.

Dres Draků by měl v play-off naopak opět navléknout velezkušený Martin Schneider, který v aktuální sezoně hostuje v mateřské Olomouci. „Dohoda je taková, že pokud bude mít Martin čas, nastoupí za nás už v top šestce. V případě postupu do semifinále a finále pak bude stálým členem sestavy,“ upřesnil brněnský stratég.

A o postup do vytouženého semifinále zabojují v elitní šestce i brněnští Hroši, kteří základní část zakončili na pátém místě s bilancí čtrnácti výher a třinácti porážek. „Postup do top šestky byl náš první cíl. Teď se soustředíme na splnění dalšího cíle, kterým je postup mezi čtyři nejlepší týmy soutěže,“ řekl pálkař Hrochů Martin Dvořák.

Hroši postoupili do top šestky, přestože měli jako jeden z mála týmů k dispozici pouze jednu zahraniční posilu. „Na nadhozu nás před sezonou posílil Američan Kellen Croce, který nám odházel třináct směn, jinak jsme spoléhali na domácí hráče. To v ostatních týmech není. Mám velkou radost, že jsme zvládli postoupit, navíc s velmi mladým týmem,“ radoval se zkušený pálkař.

Před začátkem bojů v elitní šestce soutěže chce zapracovat na standardních situacích. „Ať z nich vytěžíme, co máme a nedostáváme se zbytečně pod tlak. V základní části jsme měli v poli o trošku víc chyb, než je standardní. Věřím, že v následujících dvou týdnech vše vypilujeme a zabojujeme o semifinále i finále,“ burcoval Dvořák.

O poznání jiné starosti má blanenská Olympia, které sice zbývají odehrát dvě odložená utkání proti Drakům a Jablonci, už v tuto chvílí je ale jasné, že se nevyhne barážovým bojům. S aktuální bilancí čtyř výher a jedenadvaceti porážek totiž s jistotou zakončí základní část na poslední příčce.

Zápasy elitní šestky odstartují příští týden v pátek, baráž o extraligu v červenci po skončení základní části první ligy.

Systém play-off a baráže
Prvních šest týmů po základní části se utká ve skupině vítězů, kde odehraje každý s každým tři duely. První čtyři celky z elitní šestky následně postoupí do semifinále play-off. Poslední čtyři mužstva po základní části čeká boj o udržení. Dosud se baráže o extraligu účastnilo osm týmů, které se rvaly o čtyři místa v nejvyšší soutěži. Letos se vzhledem jejímu k plánovanému zúžení zúčastní čtyři extraligové a dva prvoligové týmy, ve hře přitom budou pouze dvě postupová místa.