Blanensko má jako jeden z mála regionů jako nejvyšší fotbalovou soutěž pouze krajský přebor. Změnit se to snažilo už minulou sezonu FK Blansko, ale postup do divize těsně unikl. Po podzimu Blanenští vedou o tři body tabulku přeboru a ambice jim zůstávají. „Cíl postoupit máme i nadále," potvrdil sportovní manažer klubu Bohuslav Jedinák.

Jenže od týmu odešla výrazná trenérská osobnost Karel Jarůšek a vedení zatím nekomentuje ani rýsující se odchody některých klíčových hráčů. Záležet bude na jaře na tom, jak se podaří udržet, případně doplnit tým, a jak si s mužstvem sedne nový kouč Jiří Hajský.

Na prvním místě je také Kunštát o soutěž níž. Bořitov je v I. A třídě třetí a má jen o bod méně. Ve stejné soutěži se bude na jaře snažit Rájec zastavit další pád. Po podzimu má na kontě deset bodů a je předposlední. „Ještě se o to popereme," slibuje trenér Rájce Jaroslav Málek.

Postupy a pády

V hokeji se hraje podobně jako ve fotbale nejvíc krajská soutěž. Nuda v ní ale rozhodně není. Nejen souboje Dynamiters s Minervou nabízejí atraktivní podívanou. V Blansku se ukazuje po několika letech, že sestavení týmu z odchovanců a trpělivé čekání na to, až naberou zkušenosti, se vyplácí. Dynamiters poslední čtyři zápasy včetně derby v Boskovicích vyhráli a jsou sedmí. Boskovice deváté a zatím vůbec není jasné, jestli se některému z týmů podaří dojít až do finále. Pro fanoušky by bylo samozřejmě nejlepší, kdyby se tam potkala obě mužstva.

Jestliže ve fotbale hraje Blansko pátou nejvyšší republikovou soutěž, v jiném sportu patří ke světové špičce. Biketrialisté se vloni představili ve skvělé formě, Václav Kolář přivezl z mistrovství světa historickou stříbrnou medaili. Pořád mu to nestačí, jeho snem je vyšlápnout si na úplně nejlepšího borce současnosti, Španěla Comase. „Přes zimu chci pořádně trénovat, ještě víc než vloni. Doufám, že to vydržím, a že to na jaře bude poznat," přeje si Kolář. Své dovednosti v souboji se světovou elitou zřejmě předvede i na domácích tratích. Jeden závod světového šampionátu by totiž mělo v červenci hostit Blansko.

Baseballisté Olympie Blansko oslavili výročí klubu návratem do nejvyšší soutěže. Sezona se jim ale vůbec nevydařila. V základní části extraligy všechny zápasy prohráli a po neúspěšné baráži sestoupili zpátky do Českomoravské ligy. A co teď? Mají nové vedení i tým. „Skončila jedna generace, šanci dostanou mladí hráči," potvrzuje Jaroslav Krejčíř z Olympie. K A týmu mužů nastupuje nová trenérka Natálie Gorodková, která se vrací po letech z Kanady. A těžko můžou hráči čekat nějaký ženský soucit, spíš tvrdý trénink. „Dávám hráčům pořádně zabrat," prozradila v úvodním rozhovoru Gorodková, která působila i jako kondiční trenérka baseballového týmu Toronto Blue Jays.

Blanensko následuje celosvětový trend stoupajícího zájmu o běhání, běžeckých závodů se účastní každý rok více a více lidí. Obrovský podíl na tom mají pořadatelé dvou největších závodů v regionu, boskovického Běhu za sedmizubým hřebenem a blanenského Půlmaratonu Moravským krasem.

I v tomto roce chtějí držet nastavený trend, tedy perfektní organizaci a účast stovek sportovců včetně nadšenců z okolí. Registrace na oba závody spustilo pořádající sdružení Sportuj s námi už v loňském roce. Na oba podniky je přihlášeno na začátku ledna po šedesátce zájemců. V Boskovicích se běží tradičně 1. května, start blanenského půlmaratonu se posunul už na 31. srpna. A nový ročník chystají také pořadatelé Okresní běžecké ligy, která sdružuje většinu běžeckých závodů na Blanensku.

Už jen z hrubého výčtu je jasné, že i v roce 2013 se je na co těšit.