Brněnský vytrvalec Daniel Orálek vyhrál v Jedovnicích i loni, rekord tratě zaběhl s časem 35:57 v roce 2005. Dnes by mohly být podle meteorologů ideální podmínky pro jeho překonání. „V Jedovnicích vždycky překvapí počasí. Pamatuji, že jsme běželi v mrazu, dešti i blátě. Letos to vypadá, že budou konečně optimálně běžecké podmínky,“ doufá člen týmu Horizont kola Novák a pravidelný účastník okresních běhů Milan Daněk.

V loňském ročníku padl také rekord v počtu běžců. „Běželo sto dvacet šest účastníků ve všech kategoriích. V posledních letech přibývá sportovců hlavně v mužské kategorii,“ říká hlavní pořadatel závodu Kamil Kvasnica.

Na jedenáctikilo­metrové převážně asfaltové trati se dnes také mlže rozhodnout o vítězi Okresní běžecké ligy. Ovšem pokud horký favorit Jan Křenek na předposlední závod průběžné běžecké soutěže vůbec přijede. Pokud ne, musel by zaútočit v posledním závodě v prosinci v Petrovicích, aby nenechal vítězství Janu Macurovi, který je momentálně díky lepší účasti první. Do celkového hodnocení se totiž každému počítá pouze patnáct nejlepších závodů z čtyřiadvaceti.

Diváci se mohou v Jedovnicích těšit na rychlý závod. „Na trase není prakticky žádné velké převýšení a běží se tedy dost svižně. Závod se podle mého láme v blízkosti rybníka Budkovanu, kde se po seběhu z hráze běží asi dvě stě metrů v terénu. Ideální místo na trhák,“ vysvětluje Daněk. V cíli čeká vítěze tradiční živý kapr.